Set Gölleri Nasıl Oluşmuştur Çeşitleri Nelerdir

Set gölleri nasıl oluşmuştur ve çeşitleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız.

Set göller, uzun bir çukurluğun önünün doğal birikmeler neticesinde herhangi bir kütle ile kapanması ve geride kalan çukurluğun su ile dolmasıyla meydana gelen göllerdir. Seti meydana getiren kütle hangi yolla meydana gelmişse, göl o şekilde adlandırılır. İşte set göller şunlardır;

Heyelan Set Gölleri; Heyelan sonucu biriken kütlenin, akarsu vadilerini kapatması ile meydana gelen göllerdir. Bu göllere; Tortum, Sera, Zinav, Yedigöller, Abant gölleri örnek verilebilir.

Alüvyal Set Gölleri; Akarsu vadilerinin alüvyal birikintilerle kapanması ile meydana gelen göllerdir. Bu göllere Moğan ve Eymir gölleri, Bafa, Köyceğiz gölleri örnek verilebilir.

Volkanik Set Gölleri; Volkandan çıkan lavların, uzun bir çukurluğun önünü kapatması ile meydana gelen göllerdir.  Bu göllere; Van Gölü, Balık, Nazik, Çıldır, Haçlı gölleri örnek verilir.

Kıyı Set Gölleri; Kıyılardaki koyların ve girintilerin ağız kısımlarının dalga biriktirmesi sonucu meydana gelen kıyı kordonları ile kapanması ile oluşan göllerdir. Bu göllere; Terkos, Büyük ve Küçük Çekmece gölleri örnek verilir.

Baraj Gölleri; İnsanların oluştrduğu baraj gerisinde bulunan yapay göllerdir. Bu göllere; Fırat üzerinde bulunan Atatürk, Keban, Karakaya gölleri; Kızılırmak üzerinde bulunan Hirfanlı, Altınkaya gölleri; Manavgat üzerinde bulunan Oymapınar gölü; Sakarya üzerinde bulunan Sarıyar baraj gölü örnek verilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.