Down Sendromuna Bu Eğitim İyi Geliyor

Down sendromlu çocuklar, şan eğitimi alarak dil gelişimini daha da kuvvetlendirip konuşmada kolaylık sağlayabiliyorlar.

Şule Başkaynak, devlet opera ve balesinde koro sanatçısı olarak çalışıyor ve bizlere açıklamalarda bulundu.  2 yıl kadar önce kendisine down sendromlularla alakalı bir proje geldiğini söyledi, ve Şule Başkaynak bu proje sayesinde down sendromlu çocuklara şan eğitimi verilmesi ile gelişimlerini olumlu etkileyebileceklerini fark etti. Kendisinin ilk öğrencisinin Bartu Güven olduğunu söyleyen ve eğitiminin ilk gününden itibaren piyano çalma ile başladığını söyeyen Başkaynak öğrencisinin doğru sesler çaldığını söyledi.

İtalyanca ezbeleme yolu ile napoliten aryayı bir derste söyleyebildiğini belirten Başkaynak, bunun kolay olmadığını söyledi. Eğitiminin ileri dönemlerinde daha da ilerleyerek bunu bir rehabilitasyon olarak kullanılabildiğini söyledi.

Diğer öğrencisi Zeynep Kayaş  ile birlikte çalıştıkları süre boyunca konuşmasında ciddi ilerlemeler olduğunu söyleyen Başkaynak, Dillerinin bize göre daha uzun olduğunu ve bu durumun dil köklerini zayıflattığını söyledi ancak şan dersleri sayesinde dil köklerini güçlendirerek daha iyi konuşmaya başladıklarını söyledi.

Ömer Bartu Güven’in annesi Sevim Güven de şan eğitiminde oğlunun çok iyi performans gösterdiğini söyleyerek, gelecek sene konser vereceğini söyledi.

Güven ayrıca şan eğitimi sayesinde konuşmasının düzelerek, Türksat’ta iş bulabildiğini söyledi disiplinli çalışma ile her şeyin yapılabileceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.