Selma Lagerlöf Kimdir Selma Lagerlöf Yaşamı Hakkında Çarpıcı Bilgiler

 Selma Lagerlöf Hayatı, Selma Lagerlöf Kimdir önemli yaşamı sizler için derledik.
155 yaşındaki Nobel Ödüllü ilk kadın yazar Selma Lagerlöf’ün bugün doğum günü.. Bu sebeple Google Lagerlöf’e doodle hediyesi sundu. Google’ın hazırladığı Doodle sayesinde Selma Lagerlöf’ü bilmeyen kişilerde onu tanıma fırsatı yakaladı. Bizde bugün yazımızda kendisinden bahsedeceğiz.
Selma Lagerlöf, Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi ilk kasın yazar olmasının yanında aynı zamanda İsveç’ten çıkan ilk yazardır. Selma Lagerlöf, daha çok yapıtlarında efsanevi ve masalsı konuları ele almıştır. Selma Lagerlöf, 20 Kasım 1858’de İsveç’te på Värmland’da bulunan Marbacka adlı bir çiftlikte dünyaya gelmiş ve 16 Mart 1940’te ise dünyaya gözlerini yummuş ve aramızdan ayrılmıştır.
selma-lagerlöf Henüz daha çocuk yaşlarında rahatsızlanmış ve hastalık sonucunda sakat olmuştur. O dönemde eğitimini bırakmamış ve evinde özel eğitim almıştır.
 1882 yılında babası izin vermediği halde Stockholm’de öğretmen okuluna başlamıştır. Bu sıralarda babasının maddi durumu kötüleşmiş ve Lagerlöf’ün doğup büyüdüğü Marbacka çiftliği satılmıştır. Bu durumun ardından ise 1885’te Lagerlöf’ün babası vefat etmiştir. Yine bu yıl içerisinde Selma Lagerlöf Landskrona’da öğretmenlik görevine atılmıştır. İki cilt halinde olan romanı Gösta Berlings Saga’yı yine bu dönemde kaleme almıştır. 1924 yılında ise Mauritz Stiller’in romanını yazmıştır. Bu roman daha sonraları sinema filmine dönüşmüştür. Romanda anlatılan şudur; Lagerlöf’ün çocukluğunun geçtiği Vaermland bölgesinin en şaşalı yıllarını, demir döküm atölyeleri ve küçük malikanelerin hızla arttığı seneleri bu kitabıyla ölümsüzleştirmiştir.
1890 yıllarında ise İsveç’te romantizm akımının öncüsü olmuş ve bu akıma dair Osynliga Länkar (Görünmez Bağlar) eserini kaleme almıştır. 1895 yılında elde ettiği bir burs sayesinde öğretmenlik hayatına son vermiş yurt dışını gezmeye başlamış ve gezilerinde aldığı anektodları da kitap halinde dönüştürmüştür. İtalya gezisinin ardından Antikrists mirakler (Deccal’in Mucizeleri)’i isimli sosyalist konuları ele alan bir roman yazmıştır. Bu eserinin ardından kariyerinin en önemli iki eseri izlemiştir. onlar şudur ki; En herrgårdssägen (Malikane öyküleri) ile Mısır ve Filistin gezisinde yaşadığı kışı konu alan iki cilt halinde olan romanı Jerusalem (Kudüs)’tür. Bu Jerusalem romanı ile yazar İsveç’in en ileri gelen yazarı olmuştur. Bu eserlerin dışındaki diğer bir önemli eseri,  Herr Arnes penningar (Bay Arnes’inHazinesi; 1904)’tir.
1. Dünya Savaşı esnasında oldukça zor günler geçiren Lagerlöf, savaş esnasında hiç eser yazmamıştır. Savaş sonrası Marbacka (1922), Ett Barns Memoarer (Bir Çocuğun Anıları; 1930) ve Dagbök för Selma Lagerlöf (Selma Lagerlöf’ün Günlüğü; 1932) isimli eserleriyle insanı saran bir uslüpla çocukluk dönemine değinmiştir. Vaermland’ı anlattığı üçlemesiyle de ünlü olan Lagerlöf, çağdaş öykü yazarlarının önde gelenlerinden sayılmıştır.
 
Lagerlöf’ün en gözde yapıtı Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson’un yabankazlarıyla maceraları)’dır. Bu yapıt daha sonraları çizgi film dizisine uyarlanmıştır. Türkiye’de de gösterime giren bu çizgi film Uçan Kaz’dır. Çocuk kitaplarından Kurtlar ve Uçan Kazlar isimli kitapları Türkçe’ye çevrilmiş ve birçok kişi çocukluğunda bu kitaplarla büyümüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.