Saygı ve Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon

Toplumun huzur ve refah ortamı içinde yaşayıp varlığını devam ettirebilmesi için toplumu meydana getiren halkın bir takımı değerlere sahip olması gerekmektedir. Toplum ancak ve ancak bu değerler sayesinde huzurlu bir ortamda varlığını sürdürebilecektir.

Toplumun sağlıklı ve huzurlu bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için toplumu meydana getiren vatandaşların sahip olması gereken önemli değerlerin başında saygı ve hoşgörü gelmektedir. Bu nedenle de tüm dünya üzerinde saygı ve hoşgörünün ne kadar önemli olduğu bir çok kişi tarafından belirtilmiş ve vurgulanmak amacı ile saygı ve hoşgörü adına bir çok sözler dile getirilmiştir.

Toplum bireylerinin huzurlu ve mutlu bir ülke ortamında yaşayabilmesi için birbirlerine saygı ve hoşgörü göstermeleri kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bir toplumda saygı ve hoşgörü yok ise o toplumda huzur, mutluluk, insan hakları gibi olgular da yoktur ya da yok olmaya mahkumdur. Çünkü saygı ve hoşgörünün olmadığı toplumlarda toplumu meydana getiren halk da bu durumdan olumsuz etkilenecektir ve toplumdaki düzen olumsuz yönde değişim gösterecektir. Bu da toplumun yapısını bozacaktır.

Bir toplumdaki vatandaşlar birbirlerine ne kadar saygı ve hoşgörü gösteriyor ise o toplumdaki mutluluk ve huzur seviyesi de o kadar yüksek olacaktır. Toplumdaki kurallara uymayan vatandaşlar ise aynı şekilde çevrelerindeki insanlardan da saygı ve hoşgörü göremeyecektir. Bunun sonucunda da toplumda tartışmalar, çatışmalar ve kaos ortamı meydana gelecektir. Kaos ortamının hüküm sürdüğü toplumlarda ise insanlar huzur, mutluluk bir yana yaşarken bilr zorlanacaklardır.

Tüm bu nedenlerden dolayı saygı ve hoşgörü insanlar arasında son derece önemli olan iki olgudur. Kendisini karşısındaki insanın yerine koyup onu yanlış ve ağır bir şekilde eleştirmeyen kişiler hoşgörülü kişilerdir.

Kısacası; çevremizdeki insanlara ne saygılı ne de hoşgörülü olmak hiç de zor bir şey değildir…

Saygı ve Hoşgörü Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.