Samsun’da Bir Okulun Milyonluk Kazancı

Samsun’da bir meslek lisesinin milyonluk kazancı haberi göz doldurdu. Okulun öğrenci ve öğretmenlerin ürettiği ürünlerden 3 milyon 600 bin lira kazanç elde eden okulun hizmetleri sürüyor. Geçtiğimiz sene 1,2 milyon lira kazanç elde eden okul, bu yıl bu rakamın üç katı kazanç elde etti.

Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, uygulamalı eğitim alan öğrencilerin ve öğretmenlerin çalışması sonucu üretilen ürünlerden 11 ayda 3 milyon 600 bin lira kazanıldı. Bu kazanç kimya, elektrik-elektronik ve inşaat bölümü hizmetlerinden elde edildi.

Kimya bölümünde temizlik ve kozmetik malzemeleri üretilirken, inşaat bölümünde masa, sıra, dolap gibi eşyalar yapılıyor. Elektrik-elektronik bölümünde ise kamu ve özel kurumlara güvenlik ve alarm sistemleri takma hizmeti ile bakım onarım hizmeti veriliyor. Elbette okulda eğitim alan 2 bin öğrencinin bu kazançta emeği büyük. Okulda üretilen ürünler  istek doğrultusunda kamu kurumlarına ve özel sektöre belli ücret karşılığında satılıyor.

Kazançtaki en büyük dilim, 2 milyon lira ile elektrik-elektronik bölümüne ait. İkinci olarak ise 1 milyon 200 bin lira kazanç elde eden kimya bölümü oldu. Kimya bölümü öğretmen ve öğrencilerin katkısıyla 37 çeşit temizlik ürünü üretilmekte. Bulaşık deterjanı, el sabunu, çamaşır yumuşatıcısı, oda parfümü, bulaşık makinesi ve çamaşır suyu pek çok geniş ürün yelpazeleri var. Ayrıca satılan bu temizlik ürünlerinden kazanılan para ile ülkemizin en iyi Kimya Teknolojileri Laboratuvarı kuruldu. Bu tarz uygulamalı eğitim alan öğrenciler mezun olduktan sonra hiç bir sıkıntı yaşamadan kolaylıkla iş sahibi olabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.