Saltanatın Kaldırılmasının Sonuçları Nelerdir?

Aşağıda saltanatın kaldırılmasının sonuçları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında maddi ve manevi kayıplar yaşayan Osmanlı Devleti savaştan ağır hasar alarak dönmek durumunda kalmıştır. Askeri, siyasi, iktisadi ve içtimai zorluklar içinde Milli Mücadele hareketinin başlaması arefesinde yeniden bir direniş hareketine bağlı olarak eli silah tutan herkes elde kalan vatan topraklarını korumak zorunda kalmıştı.

Osmanlı Devleti’nin siyasi güç kaybetmesi, uluslararası siyaset sahnesinde gücünün azalması, Milli Mücadele yıllarında yayımlanan genelgeler ve yapılan kongreler ile beraber kurulan meclisler yeni devlet kurulması ve milli egemenliğin hakim kılınması gerekliliğini ortaya koymaktaydı.

Meclisin kurulması, Ankara Hükümeti’nin oluşturulması ve İstanbul Hükümeti’nin itibarını kaybetmesi 1 Kasım 1922 yılında saltanatın ilga edilmesine neden olmuştur. Osmanlı Devleti’nin hukuken sona ermesi İstanbul Hükümeti’nin feshedilmesine ve Ankara Hükümeti’nin siyasi gücü ele alması ve güç kazanmasıyla sonuçlanmıştır.

Saltanatın ilga edilmesinden kısa bir süre sonra Lozan Görüşmeleri başlarken ardından cumhuriyetin ilanı, Lozan Antlaşması’nın karara bağlanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin nihayetnde kurulması gerçekleşmiştir.

Saltanatın kaldırılmasının sonuçları şu şekildedir:

*Milli Mücadele döneminde gerçekleşen bir inkılap hareketi olarak Osmanlı Devleti hukuken sone ermiştir.

*Osmanlı Devleti altı asrı aşkın mazisiyle tarihe karışmıştır.

*Milli egemenliğin ve cumhuriyetin ilanının önünden önemli bir engel kalkmıştır.

*Laik, sosyal ve hukuk devletine geçişin temelleri atılmıştır.

*Siyasi güç tamamen TBMM’nin eline geçmiştir.

Saltanatın Kaldırılmasının Sonuçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.