Sabır Acı İse Meyvesi Tatlıdır Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda ‘ Sabır acı ise meyvesi tatlıdır ‘ atasözünün anlamını kısaca açıklayacağız. 

Bir kişinin üzüntülü durumlarında hiç ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi göstermek kişiyi olaydan karlı çıkaracaktır. Yüce Allah, bir olay karşısında sabredenlerin erdemli insanlar olduğunu belirtmiştir. Sabır eden insanlarında mükâfatlandıracağı kanaati yaygındır.

Bir zor olay karşısında geçmesini bekleme dirayetine sabır denr. Sabreden kişi zorluklarla şikayet etmeden mücadele edenlerdir. Bu zamanlar oldukça zor geçse de sonunda rahata kavuşmak için bu çilelere katlanmalıdır. Çünkü güzel günler yakındır.
Sabırlı olmak insan için çok büyük bir erdemdir. Sabır sahibi insanlar mutlaka istedikleri şeye kavuşarak sabrettikleri zor zamanların mükafatını alırlar. Bu sebeple bazı acılara isyan etmeden sabretmeyi bilmek gerekmektedir. Sabredilen bir zorluğun sonunda elde edilen mutluluk mutlulukların en güzelidir. Bu duyguyu yaşamak için sabır sahibi olamaya özen göstermek gerekmektedir. Çünkü sabır her ne kadar acı olsa da sonunda elde edilen başarı çok tatlıdır.  Olumsuzluklar ve aksilikler insanlığın doğasında vardır. Beklenmedik bir durumla karşılaşınca pes edilmemeli ve ani kararlar verilmemelidir. İnsanda sabretme gücü vardır, sonucunda güzel şeyler olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.