Sabiha Gökçen Kimdir

Türk toplumuna önemli katkıları olan Sabiha Gökçenin kim olduğunu bugün yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Sabiha Gökçen; 1913 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta hem öksüz hem yetim kalmıştır. Şanslıdır ki 19225 senesinde Bursa’ya gelen Atatürk ondan çok etkilenmiş ve onu evlat edinmiştir. Soyadı Kanunun ardından Sabiha’ya Gökçen soya ismi verilmiştir. Sabiha gökçen ilkokulu; Çankaya İlkokulunda liseyi; İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde okumuştur. Pilot olmak isteyen Sabiha Gökçen 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’nda üniversite eğitimi almıştır. Kırım ve Rusya’ya giden Gökçen yüksek planörcülük eğitimini almıştır.

1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu’nda eğitim almıştır. Bu okuldaki eğitimi sayesinde askeri pilot olmaya hak kazanmıştır. Eskişehir’de 1.Tayyare Alayı’nda tamamladığı staj sonrası Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası almaya hak kazanmıştır. Sabiha Gökçen, Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na “Başöğretmen ” olarak atanmıştır. Bu vazifesini 1955 yılı süresince başarıyla devam ettirmiştir.

Sabiha Gökçen; 1953 ve 1959’da ABD’ye gitmiş ve burada Türk toplumu ile Türk kadınına ışık tutmuştur. 1996  yılında Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreninde Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacı arasına girmiştir. Bu ödül Gökçen’e havacılık alanında ilk ve tek kadın olma unvanını verir. Sabiha Gökçen en son 1996 yılında kendisinin konuğu olan Fransız pilot Daniel Acton bile birlikte Falcon 2000 uçağı ile uçuş yapmıştır. 22 Mart 2001 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.