Rüzgara Tüküren Kendi Yüzüne Tükürür Atasözünün Anlamı

Dilimizde sıklıkla kullanılan ‘Rüzgara Tüküren Kendi Yüzüne Tükürür’ atasözünün anlamını kısaca ele alacağız.

Bir kişi kendinden güçlü kimselerle savaşmayı göze almışsa baştan kaybetmeyi de göze almıştır. Çünkü bunun sonucunda zararla çıkan onlar olacaktır. İnsan, kendi gücünü ve olanaklarını iyi bilmeli, altından kalkamayacağı işlere bulaşmamalıdır. Kendi gücünden daha büyük bir güce karşı koyan kimse, kendini yıpratmaktan başka bir sonuç alamaz.

Bir kişi birine savaş açmadan onun kim olduğunu ve şartlarını göz ardı etmemelidir.  Tüm ayrıntılar iyice düşünülmelidir. Bir kimse kendi gücünden fazla güçlü kişilerle baş etmeyi göze almış ve ona savaş açacaksa sonuçlarına da katlanmalıdır.

Rüzgarın eserken her şeyi uçurduğu gibi rüzgara tüküren kendine tükürmüş olur. Çünkü kendisinden daha güçlü birine tuzak kurmak isteyen sonunda o tuzağa kendi düşeceği bellidir. Günlük yaşantıda da bir kişi bilgi, beceri,fiziki güç yönünden kendisinden üstün kişilerle mücadeleye girerse çoğunlukla bu mücadeleden mağlup ayrılacaktır. Amaçlarına ulaşması imkansızdır. Kendinden güçlü ve üstün olanlara karşı savaşa girenler sonunda en büyük zararı görenlerdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.