Rüzgar Türleri ve Özellikleri Nelerdir

Rüzgar türleri nelerdir, rüzgar türleri ve özellikleri nelerdir konularında sizlere bilgi vereceğiz.

Rüzgar türleri; sürekli rüzgarlar, mevsimlik rüzgarlar ve yerel rüzgarlar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

SÜREKLİ (YILLIK) RÜZGARLAR: Bu rüzgarlar atmosferdeki genel hava dolaşımının durumuna göre oluşurlar.

1- Alizeler: 30 derece enlemleri arasında yüksek basınç alanlarından ekvator çevresindeki termik alçak basınç alanlarına eser.

Alizeler, başlangıçta sıcak ve kuru olurlar. Fakat denizlerin üzerinden geçtikleri için bünyelerine nem eklenir ve kıtaların doğu kıyılarına yağış bırakırlar. Bu durumlardan dolayı Alize rüzgarlarına Doğu rüzgarları adı da verilir.

Alizeler, sürekli aynı yönden eserler bu nedenle Avrupa’dan Amerika’ya giden ticaret amaçlı yelkenli gemiler bu rüzgarlardan yararlanırlar. Bu sebeple bu rüzgarlara Ticaret Rüzgarları adı da verilmektedir.

Alize rüzgarlarına ters olarak üstten esen rüzgarlara Ters (Üst) Alizeler denmektedir. Bu rüzgarlar çöllerin oluşmasına neden olurlar.

2- Batı Rüzgarları: 30 derece enlemleri etrafındaki dinamik yüksek basınç alanlarından 60 derece enlemlerindeki dinamik alçak basınç alanlarına esen rüzgarlardır. 

Batı rüzgarları da Alizeler gibi sıcak ve kurudur. Ancak denizlerin üstlerinden geçerek nem toplarlar ve orta kuşak karalarına yağış bırakırlar. 60 derece enlemleri civarında Batı rüzgarları, Kutup rüzgarlarıyla karşılaşırlar ve cephesel yağışlara ortam hazırlarlar.

3- Kutup Rüzgarları: Kutuplarda bulunan termik yüksek basınç alanlarından 60 derece enlemlerinde dinamik alçak basınç alanlarına eser.  

Kutup rüzgarları, soğuk ve kurudur. Etkiledikleri alanlarda sıcaklığı düşürürler ve kar yağışlarına neden olurlar.

DEVİRLİ (MEVSİMLİK) RÜZGARLAR: Mevsimlik rüzgarlar, mevsimlere göre yön değiştirirler. Mevsimlik rüzgarlar, kış mevsiminde karalardan denizlere doğru soğuk ve kuru eserler. Yaz mevsiminde ise ılık ve sıcak yerlerden soğuk yerlere doğru eser. 

1- Muson rüzgarları: ikiye ayrılır.

a- Kış musonları: KAralar çabuk ısınır ve çabuk soğur, denizler ise geç ısınır ve geç soğur. Bu nedenle kışın karalara göre denizler daha sıcak olur. Basınç farkından dolayı kış musonları karadan denize doğru eser işte bu rüzgarlara kış musonları adı verilmektedir.

Kış musonları, soğuk ve kurudur. Karaların üstünden estikleri için yağış bırakmazlar. Ancak yamaç yağışlarına sebep olurlar.

b- Yaz Musonu: Yazın karalar denizlere göre daha sıcak olur. Yazın denizden karaya doğru esen rüzgarlara ise yaz musonu adı verilir.

YEREL RÜZGARLAR

Yerel rüzgarların etki alanları dardır ve bu rüzgarlar belirli zamanlarda etkilerini gösterirler. Yerel rüzgarlar, yerel basınç farkları nedeniyle oluşurlar.

1. Meltemler: günlük ısınma ve soğumalar etkisiyle oluşan rüzgarlardır. Meltemlerin oluşmasının temel nedeni, Dünya’nın günlük olarak gerçekleştirdiği hareketlerdir. Meltem rüzgarları, kendi arasında dört gruba ayrılmaktadır;

a- Vadi meltemi: Gündüzleri yüksek basınç alanı olan vadilerden alçak basınç alanları olan dağlar yönünde esen rüzgarlara vadi meltemi adı verilmektedir.

b- Dağ meltemi: Geceleri soğuk olan dağ yamaçlarından daha ılık olan vadilere doğru esen rüzgarlardır. Dağ meltemleri sıcak yaz gecelerini serinletir.

c- Deniz meltemi: Karalar denizlere göre daha çabuk ısınır ve daha çabuk soğur. Çabuk ısınan karalar alçak basınç konumundadır. Bu nedenle denizlerden karaya esen rüzgarlara deniz meltemi adı verilmiştir. Deniz meltemleri, nemli ve sıcak rüzgarlardır.

d- Kara meltemi: Geceleri kara üzerinden denize doğru esen kuru rüzgarlara kara meltemi denmektedir.

Rüzgar Türleri ve Özellikleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.