Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri Kısaca

Alçak hava basıncı ile yüksek hava basıncının var olduğu bölgelerde sıcaklık ve basınç kavramlarına denk gelmekteyiz. Sıcaklık ve basınç arasındaki fark sonucunda meydana gelen olaya ise rüzgar adı verilmektedir. Ülkemizde görülen rüzgar çeşidine yerel rüzgarlar adı verilmekte olup bu rüzgarların diğer oda olaylarını da yakından ilgilendirdiği bilinmektedir. Rüzgarlar kendi içlerinde sıcaklık, basın., yön, coğrafya ve yeryüzü şekilleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Bizler de bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere rüzgar çeşitleri ve özellikleri kısaca bilgi vereceğiz.

Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri Kısaca ile ilgili görsel sonucu

Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri

  • Lodos Rüzgarı

Güneybatıdan doğru eserek sıcak bir esinti sağlar. Şiddetli olmasının yanı sıra en çok etkili olduğu bölge Batı olarak bilinmektedir. İstanbul ili lodosu ile ünlüdür. Kış mevsiminde soğuk havalarda esmesiyle havayı ısıtmaktadır.

  • Yıldız Rüzgarı

Kuzey yönünden eserek, yaz aylarında sıcak kış aylarında ise soğuk esinti sağlamaktadır. En çok Karadeniz ve Kuzey Marmara’da görülmektedir.

  • Poyraz Rüzgarı

Kuzeydoğudan eserek soğuk esen bir rüzgar çeşidi olmaktadır. En çok görüldüğü bölgeler arasında Karadeniz ve Marmara bulunmaktadır. İstanbul ilinde sıkça görülmekte olup kimi zaman kar yağışlarına neden olduğu bilinmektedir.

  • Meltem Rüzgarı

Kuzeybatıdan eserek en şiddetli görüldüğü zamanlar Temmuz ve Ağustos ayları olarak bilinmektedir. İmbat rüzgarı da denilmektedir.

  • Keşişleme Rüzgarı

Güneydoğudan eserek sıcak ve kuru bir esinti sağlamaktadır. Havanın kurumasına ve bu nedenle sıcaklığın artmasına sebep olmaktadır.

  • Karayel Rüzgarı

Kuzeybatıdan eserek en çok yağmurun ardından estiği bilinmektedir. Uzun sürerek şiddeti fazla olabilmektedir.

  • Kıble Rüzgarı

Güneyden eserek sıcak bir esinti sağlar ve havanın nemli olmasına neden olur.

  • Güneydoğusu Rüzgarı

Doğudan eserek soğuk ve kuru bir esinti sağlamaktadır.

  • Günbatısı Rüzgarı

Batıdan eserek sıcak ve nemli bir esinti sağlamaktadır.

Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri Kısaca Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.