Rüzgar Aşındırma Şekilleri Nelerdir?

Bu yazımızda rüzgar aşındırma şekilleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Rüzgar kuvvetinin aşındırma ve biriktirme özelliği bulunur. Bu özellik kuvvetin toprak şekli ve yapısıyla birlikte ortaya çıkar. Toprağın şekli, toprağın yapısı, zeminin yapısı, iklim özellikleri, havanın durumu rüzgar kuvvetinin taş, toprak gibi aşınmaya müsait alanları aşındırmasına neden olur.

Rüzgar toprağı veya taşı aşındırarak bazı şekiller meydana getirir. Rüzgar kuvvetinin aşındırma şekilleri aşınma şekillerine göre isim almaktadır.

Rüzgarın aşındırma şekilleri şu şekildedir:

Mantarkayalar (Şeytan Masası):

Rüzgar kuvvetiyle kayaların daha çok alt kısımlarının aşınmasıyla üst kısımlarının mantar şapkası şeklinde fakat düz olarak belirmesi aşındırma şekli olarak ortaya çıkar.

Tafoni:

Kayaların su altında kalmış kısımlarının rüzgarlar tarafından aşındırılıp çökmesiyle oluşan kovuklardır. Kaya üzerindeki kovuklar, Tafoni aşınma şeklinin adıdır.

Şahit Kayalar:

Yamaçta bulunan kayaların çözünmüş kısımlarının rüzgar kuvvetiyle aşınarak taşınmasıyla ortaya çıkan şekillerdir. Rüzgar çözünmüş kaya kısımlarının kalıntılarını başka yerlere taşır.

Yardang:

Yamaç bölgelerindeki kayaların çözünmeye hazır yerlerinin rüzgar kuvveti tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan girintili, çıkıntılı, oluklu ve pürüzlü kayalardır.

Rüzgar kuvvetinin etkili olabilmesi için iklimin elverişli, toprak yapısının çözünmüş, toprak şekillerinin de rüzgar kuvvetine müsait olması gerekir. Nemsiz ve kuru zeminlerde aşındırma daha kolay olmaktır. Rüzgarın aşındırdığı kayalar olduğu gibi, aşınan malzemelerin birikmesiyle oluşan şekiller de bulunmaktadır.

Rüzgarın aşındırma ve biriktirme özelliği, rüzgar kuvvetinin yönü, şiddeti ile doğrudan ilgilidir. Bu bakımdan hava olaylarının elverişli olduğu yerlerde aşındırma ve biriktirme sonucu oluşan şekillere sıklıkla rastlanır.

Rüzgar Aşındırma Şekilleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.