Rıza Tevfik Bölükbaşı Hayatı Kısaca

Aşağıda Rıza Tevfik Bölükbaşı hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Rıza Tevfik Bölükbaşı, 1869 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Son dönem Osmanlı Devleti önemli şahsiyetlerinden biri olmayı başarmıştır. Eğitim ve öğretimine çok önem vermiştir. 1887 yılında mülkiye okuluna girmiştir. Edebiyata ilgisi olmasına rağmen tıbbiye okulu girdiği sınavla da kazanmıştır.

Edebiyata ilgisi devam eden Rıza Tevfik önemli şiirler yazmıştır. Mülki tıbbiyede bazı olaylara karıştığı için hapsedilmiştir. Otuz yaşında okulu bitirerek doktorluğa başlamıştır. İstanbul Gümrüğü’nde Ecza-yı Tıbbiye’de müfettişliğe başlmıştır.

1907 yılında gizli faaliyetler sürdüren ve 1908-1918 yılları arasında Osmanlı Devleti siyasetinde etkin rol oynayacak olan İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olarak çeşitli siyasi faaliyetlerde bulunmuştur. Bu cemiyetten Edirne milletvekili olmuştur. Darülfünun’da da felsefe dersleri vermeye başlamıştır.

Darülfünun olarak bilinen İstanbul Üniversitesi’nde profesörlük unvanını da elde etmiştir. Sevr’e giden heyetin içinde yer almıştır. Milli Mücadele’ye karşı bir tavır takındığı için dışlanmıştır. Profesörlükten istifa ederek vatan topraklarının dışına çıkarılmıştır. Lozan’da yüz ellilikler listesine sonradan dahil edilmiştir. 1922 yılında çıkan afla geri dönmüştür. 1949 yılında da vefat etmiştir.

Rıza Tevfik, II. Abdülhamid rejimini eleştiren şiirler ve yazılar yazmıştır. II. Abdülhamid’in ha’l edilmesinden sonra nedamet getiren şiirleri de olmuştur. Şiir, felsefe ve diğer edebiyat alanları özel ilgi alanı olmuştur. Servet-i Fünun geleneğine bağlı kalarak şiir yazmıştır.

Rıza Tevfik Bölükbaşı Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.