Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor 2018

Aşağıda ramazan bayramı ne zaman başlıyor 2018 kısaca olarak ele alacağız.

Oruç, İslam’da farz olan bir ibadettir. Oruç sayesinde insanlar sıhhat bulur. Sağlık açısından faydalı bir ibadettir. Orucun bu yönü hep göz ardı edilse de sünnetteki önemli yerinin korunmasında farz olmasıyla birlikte sıhhatin iyi olması anlamına da geldiği için önemlidir.

Müslümanlar, Ramazan aylarında oruç tutarlar. Ramazan orucu farz olan bir oruçtur. Bir ay boyunca Müslümanlar imsak saatinden, akşam ezanı saatine kadar yemeden, içmeden ve cinsel ilişkiden de uzak dururlar. Her türlü yalan, dedikodu, gıybet ve iftira da oruca zarar vermektedir. Helal olan yeme, içme ve cinsel ilişki de yasak kabul edilmektedir.

Ramazan hicri senenin dokuzuncu ayıdır. Mübarek bir ay olarak kabul edilmiştir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in indirildiği bir ay olarak bilinmektedir. Ramazan orucu farzdır ve akil baliğ olan her Müslüman orucunu tutmak zorundadır. Bu sene Ramazan 14 Mayıs günü başlayacaktır. Ramazan 15 Haziran günü de bitecektir.

Ramazandan sonra şevval ayı gelmektedir. Şevval ayının ilk üç günü ise Ramazan Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ramazan Bayramı miladi takvimde 16, 17 ve 18 Haziran günlerinde Cuma, Cumartesi, Pazar şeklinde kutlanacaktır. Ramazan’dan sonra Şevval ayının ilk üç günü oruç tutmak haramdır. O gün sadece bayram olarak kutlanır ve ikramlar kabul edilir. Sıla-ı rahim yapılır. Akraba ziyaretleri yapılır.

Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor 2018 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.