Protista Hakkında Bilgi

Protistalar hakkında bilgiler, protista alemi hakkında bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

protistalarngenelzellik.png

Protistalar, ökaryotik canlılar grubuna girmektedir.  Tek hücreli canlılar olduklarından dolayı koloniler halinde yaşamlarını sürdürürler.

Protistalar; su birikintileri, nemli toprakların olduğu alanları ve hayvanların vücut sıvıları gibi farklı ortamlarda yaşamaktadırlar.

Protista canlılarının büyük kısmı yukarıda da bahsettiğimiz gibi tek hücreli canlılardır ve bu nedenle de ökaryot hücre yapısına sahip olan mikroskobik canlılardır.

Günümüzde protista alemine ait 215.000 farklı tür saptanmaktadır. Ayrıca protistalar; ayrışık yani heterojen olan bir canlı grubudur.

Protista kaça ayrılır;

* Kamçılılar

* Kök ayaklılar

* Silliler

* Algler

* Cıvık mantarlar

Çürükçül protistalar, çevre kirliliğini önlemesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü çürükçül protistalar, endüstri ve canlı atıklarını parçalar ve böylece çevre kirliliğinin meydana gelmesini engeller.

Protistalar, deniz kıyılarında diğer canlılara besin kaynağı niteliğindendir.

Kamçılı protista türleri, selülozu parçalamak için enzimler oluşturur.

Bazı amip türleri hayvanların sindirim kanallarında parazit olarak yaşamaktadır. Bazıları ise insanların kalın bağırsağında amipli dizanteri adı verilen hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Protistaların Özellikleri, Protista Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.