Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın Anlamı İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda pilavdan dönenin kaşığı kırılsın anlamı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hayatı boyunca birçok sorumluluk alır. Evlenir, aile kurar ve çocuk sahibi olarak sorumluluklar alır. İş sahibi olur, çeşitli vazifeler alarak sorumluluk alır. Arkadaşlık ilişkilerinde, dostluklarda, akraba ilişkilerinde insan sorumluluk alarak çevresini şekillendirir.

İnsanın sorumluluk sahibi olması, akıl ve irade sahibi olmasındandır. İnsanlar gayretle çabalar. Başladıkları işi bitirmek için mücadele ederler. Başladıkları için düzgün ve doğru yapmak için hırslanırlar, muhteris olurlar.

Bir insanın kafasına koyduğunu yapması daha çok huy, mizaç, meşrep ve davranış şekli olarak açıklansa da sorumluluk ve diğer benlik hisleri bunu açıklar. Bazı insanlar aldıkları sorumluluk gereği üstlendiği işi sonuna kadar takip eder, en iyisini en güzelini ortaya çıkarmaya çalışır.

Bir işi bıkmadan, yorulmadan ve usanmadan sonuna kadar yapmak eylemi, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın, sözüyle açıklanır. Pilav burada amacı gösterir. Amaç pilavın bitmesi ise, o uğurda vazgeçmeye yer bırakılmadan elindekinden taviz vermemekle amacın yerine gelmesi sağlanır.

Bir işi her ne olursa olsun, sonuçlarına katlanarak sonuna kadar sürdürmek, kararlılık, azim, sabır ve çaba ister. İnsanların bu duygularla yaşaması için kendini motive etmesi gerekir. Mezkur sözdeki motivasyon, kaşığın kırılmasıdır.

İnsanların sabır ve sebatla bir işi usanmadan yerine getirmesi, istedikleri gibi yaşamaları motivasyonuyla sağlanır. İşte bu nedenlerle pilavdan dönenin kaşığı kırılsın diyerek bir iddia ortaya konulmuştur.

Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın Anlamı İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.