Özel Okul Teşvik Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okullara devlet desteği kapsamında tercih yapabilecek öğrencilerin puanlarının açıklandığını bildirdi.

Yelkenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının özel okullarda okuyan öğrencilere devlet desteği vermeye bu yıl da devam ettiğini anımsattı.

2016-2017 eğitim öğretim yılında okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 50’şer bin, temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise 110 bin olmak üzere 230 bin öğrencinin eğitim öğretim desteğinden faydalanacağını ifade eden Yelkenci, teşvikten yararlanacakların sayısının geçen yılkiler ile 350 bine ulaşacağını dile getirdi.

Özel Okul Teşvik Sonuçları İçin Tıklayınız

Geçen yıl destek verilen 50 bin öğrencinin de sistemden çıktığını bildiren Yelkenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel okul desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin yaptıkları başvuru sonucunda oluşan puanları açıkladık. Buna göre başvuran 661 bin 233 öğrencinin puanını hesapladık. Öğrenciler sonuçlarını genel müdürlüğümüzün internet sitesinden öğrenebilecek. Bu öğrenciler 6 bin 778 okul için tercihte bulunabilecek. Okul öncesinde 77 bin 616, ilkokulda 125 bin 128, ortaokulda 161 bin 335, lisede 297 bin 154 öğrencinin puanı hesaplandı. Bu öğrenciler, yarından itibaren 10 Eylül’e kadar tercihlerini yapacak. Öğrencilerin 15 hakkı bulunuyor. Bu konuda iki önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi teşvikten faydalanmak isteyen öğrencilerimiz, ne kadar çok tercih yaparsa destekten yararlanma ihtimalleri o kadar yüksek olacak. İkinci olarak veliler, çocukları için tercihte bulundukları özel okulların ücret ve diğer kayıt şartlarını mutlaka okula gidip öğrenmeliler ve bu konularda mutabık kalmalılar ki sonrasında bir sürprizle veya istenmeyen bir durumla karşılaşmasınlar.”

Tercih dönemi sonucunda yerleşen öğrencilerin 11 Eylül’de ilan edileceğini aktaran Yelkenci, teşvikin tahakkuk edebilmesi için öğrencilerin yerleştikleri okullara nakil ve kayıt işlemlerini 14-21 Eylül’de yapmaları gerektiğine dikkati çekti.

Aksi takdirde öğrencilerin teşvik hakkını kaybedeceklerinin altını çizen Yelkenci, boş kalan kontenjanlar için 22 Eylül’de tekrar duyuru yapılacağını bildirdi. Yelkenci, bu öğrencilerin nakil ve kayıt işlemlerinin de 23-30 Eylül’de yapılacağını belirtti.

2016-2017 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenci için eğitim kurumlarına okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselerde ise 3 bin 220 lira verilecek.

21 yorum

  1. arkadaslar okullarınızdan gidip ögreneceksiniz eger kabul edildiyseniz . 15 tane okul seciyorsunuz eger kendi okulunuz sizi kabul etmezse diğer okullara kayıt yaptırıp kendi okulunuzun kontenjanını beklıyorsunuz kontenjan acarsa okulunuz geciyorsunuz tesvikli okulunuza yoksa eger kontenjan kayıt oldugunuz okulda devam ediyorsunuz .

  2. ”Ne kadar çok okul tercih edersen teşvik alma şansın artar” ne demek oluyor? Zaten herkes kaydını yaptırdı, şimdi teşvik için baş vuruyor, tercihe ne gerek var, okul belli zaten. Kafayı yemiş bu işleri planlayanlar.

  3. arkadaşlar bu sadece özel okul teşvikini almaya hak kazandıgımızı söylüyor dhaa kesn bir şey yok. 11 eylül de alıp almadıgımız ne kadar aldıgımız acıklanıcaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.