Özel Liselere Geçiş Sistemi 2014

Özel Liselere geçiş Nasıl Yapılır, 2014 Özel Liselere Geçiş Sistemi Hakkında

Türkiye’de, 2013-2014 eğitim- öğretim yılı dahilinde, özel liselere geçiş için Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği Ortaöğretime Geçiş Sistemi için birkaç kıstas geçerli olacak.

OGES-2014 sisteminde bütün ortaokul 8. Sınıf öğrencileri, iki dönemde ayrı olmak üzere; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil derslerinden yapılan ikinci sınav ortak sınav kabul edilecek  fakat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin de birinci sınavı ortak kabul edilecek. Toplamda ise öğrenciler 6 birinci dönem 6 ikinci dönem olmak üzere 12 sınava tabii tutulacak. Sınav, Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilecek.

Birinci dönem sınavları 28-29 Kasım 2013’te, 2. dönem sınavları ise 28-29 Nisan 2014’te gerçekleştirilecek. Sınav sorularının hazırlayıcısı yine MEB olacak. Sınavlar, derslerin o tarihe kadar işlendiği yerle sabit tutulacak.  Test usulünde olacak sınav toplam 20 sorudan oluşacak. Ayrıca yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Tüm sınavlar 20’şer soru ve 40 dakika olacaktır. 2 gün sürecek sınavlarda gün içinde yalnızca 3 sınav gerçekleşecek ve bu üç sınav arasında öğrencilere 30’ar dakika mola süresi tanınacaktır. Her öğrenci sınava kendi okulunda girecek ancak öğretmenler görev yaptığı okul dışında gözetmenlik yapabilecek. Sınav soruları kitapçıkta değil kağıt şeklinde olacak. Sınav kağıdında 2 grup olacak. Bu şekilde kopya ihtimali ortadan kaldırılacak. Sınava katılamama mazereti olan kişiler telafi sınavlarına girebilecekler.

Yukarıda belirtilen derslerin 1. Dönemde elde edilen notların %30’u, 2. Dönemde elde edilen notların %70’u ve ortaokul 8. Sınıf öğrenci Yıl Sonu Başarı Puanı diye bilinen YBP’nin de eklenmesiyle beraber Özel Okullar için esas olan yerleştirme Puanı ÖYP belirlenmiş olur.
ÖYP:
((T1 x 3 + M1 x 2 + F1 x 2 ) x 0,30) + ((T2 x 3 + M2 x 2 + F2 x 2 ) x 0,70) + 8. Sınıf YBP
Örnek ÖYP:

ÖYP’de Derslerin ve YBP’nin Puana Katkı %’leri

ÖYP Kısaca formül;
(Türkçe 1. Dön. Doğru x 4,5 + Mat. 1. Dön. Doğru x 3 + Fen Tek. 1. Dön. Doğru x 3 + Türkçe 2. Dön. Doğru x 10,5 + Mat. 2. Dön. Doğru x 7 + Fen Tek. 2. Dön. Doğru x 7 + 8 YBP x 1)

ÖYP’de puanlamasında herhangi iki kişinin puanı aynı olursa sırasına göre şunlara bakılmalıdır;
İlk olarak Türkçe 2. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı,
2. olarak Matematik 2. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı
3. olarak Fen ve Teknoloji 2. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı
4. olarak Türkçe 1. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı
5. olarak Matematik 1. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı
6. olarak Fen ve Teknoloji 1. Dönem Merkezi Ortak Sınav puanı
7. kıstas ise 8. Sınıf YBP’si daha yüksek puanlı olan
Son olarak ise kimin yaşı küçükse o yerleşmeye hak kazanır.

2014 Özel Liselere Geçiş Sistemi Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.