ÖSYM, Sınav Sorusu Bulmakta Zorlanıyor mu?

Meclis dilekçe komisyonuna Ankara’dan N.G.Ö isimli bir öğrencinin başta olarak yüzü aşkın öğrenci tarafından ÖSYM’nin sınav sorularının duyurmaması sebebiyle dilekçe verilmişti. ÖSYM kurumundan şikayetçi olan bu öğrenciler sınavda yaptıkları yanlışları göremedikleri, soruların yanlış olup olmadığını değerlendiremedikleri için ÖSYM tarafından tarafsız bir sınav yapılmadığını belirttiler.

Milliyet habercisi Önder Yılmaz tarafından yapılan bir habere göre mecliste dilekçe komisyonu öğrencilerden gelen şikayetleri işleme soktu ve ÖSYM yetkililerine iletti. ÖSYM ise meclise bu konuda bir itiraf dilekçesi yolladı.

Bu yazıda kurum tarafından her sene yaklaşık 40 sınav yapıldığını senede ortalama olarak 4 bin adet soru kullanıldığı vurgulandı. ÖSYM bu yazıda soruların verilmemesi ile ilgili 3 tane neden belirtti.

1) Bugüne dek ÖSYM tarafından soruların sorunun tekrar  sorulaması ilkesi temel alınmıştı. Bu düzenleme gün geçtikçe uç alanlardan soru sormaya neden oluyor ve kısıtlamalar getiriyordu.

2) Sorulardaki kolaylık- zorluk derecesi yalnızca soru yazanlar tarafından belirleniyor. Oysa ki soruların esas derecesi bilimsel olarak adaylar tarafından belirlenebilir. Bu da sınavda denenme ile mümkündür. Ölçme niteliğinin yükselmesi için soruların tekrar sorulması gerekiyor.

3)Artık elektronik sınav uygar bilişim devrinde gerekli bir uygulama haline gelmiştir. ÖSYM’nin sınavlarında soruların soruların açıklanması bu uygulamanın yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı dünya üzerinde sınav düzenleyen kurumların hiç biri sorularını açıklamaz.

eokulsistem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.