ÖSYM 2014 LYS Başvurusu Nasıl Yapılır

ÖSYM 2014 LYS Başvurusu Nasıl Yapılır hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

2014 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) dahilinde 23 Mart 2014 tarihinde uygulanmış olan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) neticelerine göre, YGS puanları türlerinden min,mum birinde 180 ve üzeri puan alan adaylar, istedikleri takdirde Lisans Yerleştirme Sınavlarına girebilecek.

LYS’ye katılmaya hak bul öğrencilerde başvuru yapmak isteyenleri, 21-30 Nisan 2014 tarihlerinde LYS başvurularını yapabilecek. Süreye ekleme yapılmayacak.

Sınavlar için ek bir kılavuz da yayınlanmayacak. 2014 yılı ÖSYS kılavuzu LYS ve diğer sınavlar ile ilgili bütün kuralları içeriyor. Sınava girecekler kılavuzu dikkatli bir şekilde okumalıdır.

Sınavlara katılmaya hak kazananlar 5 sınavdan istedikleri puan türünde katılım yapabilecekler.

Başvurular ve sınav katılım ücretleri ile ilgili bilgiler kılavuzda bulunuyor. Adayların tüm Ptt şubelerinden, Akbank, Halk Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Ekonomi Bankası, Denizbank gibi yerlerden ücretleri yatırmaları gerekiyor.

Adayların sınava katılım ücretlerini yatırmaları halinde başvurularını tamamlamaları için internetten veya bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapmaları gerekmekte. Ücretin yatırılmasının ardından kişisel olarak da internet üzerinden başvuru yapılabilir.

Başvuru işlemleri bittikten sonra internet adresinden başvuruların teyit edilmesi gerekiyor. Ayrıca bilgilerin dökümanlarının da saklanması sınavın diğer basamaklarında yardımcı olabilir.

osym

LYS’ler 81 ilde ve Lefkoşa’da gerçekleşecek. Adaylar katılmak istedikleri yerde sınava girebilecek.

ÖSYM başarısız başvuruların sorumluluğunu almayacak. Bu nedenle adayların başvuru sonrasında belgelerini saklaması gerekiyor. İnternet kullanım deneyimi olmayanlar başvuru yapabilmek için başvuru merkezlerini kullanabilecek.

LYS Başvuru tarihleri hakkında yorum yapabilirsiniz. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.