Osmanlı Devletinin Son Padişahı Kimdir

Osmanlı Devletinin son padişahı kimdir merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Osmanlı Devletinin son padişahı; Mehmed Vahidüddin’dir. İstanbul’da doğan Vahidüddin çok bilgili alimlerden eğitim almıştır. Osmanlı Devletinin yıkılma döneminde tahta çıkmıştır. Osmanlı Devleti; Birinci Dünya Savasinda açılmış olan cephelerde gâlip olmuş ancak savaştan mağlup ayrılmıştı. Savaşın sonucunda ağır maddeler taşıyan Mondros ve Sevr anlasmalari yapılmıştır.

Devletin bütünüyle düşman eline geçtiğini anlayan padişah gizli bir toplantı düzenlemiştir. Toplantıda devletin en yetenekli subaylarını Anadolu’ya gidip milleti mücadeleye çağırmaları için görevlendirmişlerdir. Milli mücadelenin ardından yeni meclis saltanatı kaldırmıştır, cumhuriyeti ilan etmişlerdir. Hanedanlığın yıkılması nedeni ile Türkiye’yi terk etmiştir. 641 sene süren Osmanli Devletinin son üyesi, son padisahi ve müslümanlarin yüzüncü halifesidir.

Vefatına kadar Italya’nin San Remo sehrinde yaşamıştır. 15 Mayis 1926 tarihinde hayatına veda etmiştir. Yurtdışında yaşadığı dönemde maddi sıkıntılar yaşamıştır, hatta cenazesine dahi haciz konulmuştur. Suriye Devlet Baskani cenazeye sahiplenmiş ve cenazesi Suriye’ye getirtilmiştir. Şam’da Sultan Selim Camii avlusuna defnedilmiştir.

Erkek çocuğu; Mehmed Ertugrul Efendi’dir.
Kız çocukları: Rukiye Sultan, Sabiha Sultan,Fatma Ulviye Sultan’dır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.