Osmanlı Devletindeki Toplumsal Kurumlar Nelerdir

Bu yazımızda Osmanlı Devletindeki toplumsal kurumların neler olduğunu ele alacağız.

İşte Osmanlı Devletindeki toplumsal kurumlar şunlardır;

–  İmaret: Medrese öğrencilerinin ve ülkedeki fakir kimselerin yemek yedikleri mekandır. İmaretlerde günde iki öğün yemek çıkmaktaydı. İmaretlerin giderleri, Osmanlı Devletinin vakıfları tarafından karşılanırdı. İmaretler; 6 Nisan 1911’de kapatılmıştır. Yerine Kızılay kurulmuştur.

– Darüşşifa: Osmanlı Devletinde hastaların tedavi edildiği sağlık kurumlarına denirdi. Buralarda hastaların tedavisi karşılığında hiçbir ücret alınmazdı. Bu kurumda hekim, eczacı, şerbetçi, vekilharç ve kâtip gibi görevliler hizmet verirdi. Fatih Sultan Mehmet; İstanbul’da 1470 yılında bir darüşşifa inşa ettirmiştir. Yine II. Bayezit 1487 yılında Edirne’de bir darüşşifa inşa ettirmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Haseki Hürrem Sultan ise İstanbul’da 1550 yılında Haseki’de bir darüşşifa inşa ettirmiştir. Günümüzde hala bu hastane işlevini devam ettirmektedir.

– Tabhane: Bu kurum yoksulların barınmasını sağlardı. Barınacak yeri olmayanlar buralarda belli bir dönem yaşardı. Bu kurumlar camilerin yakınlarında inşa edilmiştir.

– Kalenderhane: Bu kurumlar daha çok büyük şehirlerde bulunurdu. Bu şehirlere dışarıdan gelen yabancıların ücretsiz konakladıkları ve yemek yedikleri kurumdur.

– Kervansaraylar ve Hanlar: Şehirler arası yolculuklarda yolcuların konakladıkları kurumlardır. Yolcular; din, millet, dil ayırt etmeden üç gün süresince bu kurumlarda kalabilir ve yemeklerini yiyebilirlerdi.

– Kitaplıklar: Büyük şehirlerde birçok vakıf ve resmi kitaplık bulunmaktaydı. İstanbul’ un fethinin ardından Fatih Külliyesi’nde oldukça geniş kapsamlı bir kitaplık yaptırılmıştır. 16 yüzyıldan sonra da İstanbul’da birçok devlet adamı, özel kitaplıklar inşa ettirmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.