Orucu Bozan Durumlar Nelerdir?

s6

Bu yazımızda orucu bozan durumlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Müslüman olmanın bir gereğidir. Müslümanlar her yıl düzenli olarak oruç tutmaktadır. Bu Allah’ın emridir. Karşılığının Allah’tan beklenerek yapıldığı bir ameldir. Farzdır. Nafile olarak da yapılabilir.

Hicri Takvim’e göre her yıl Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutar. Oruç tutma ameli gece imsak vaktiyle başlar, gün içinde akşam ezanı ile son bulur. Oruç tutma, yemeden içmeden kesilme, yalandan, gıybet ve dedikodudan uzak durma, oruçluyken cinsi münasebetten uzak durma, şeklinde yapılır. Esas olan yeme ve içmeden kesilmektir.

Orucu bozan durumlar ise, vücuttan içeri herhangi besleyici ve katkı verici bir şeyin girmesidir. Ağız veya deri yoluyla nüfuz buna dahildir. Yemek içmek orucu bozar. Unutarak yemek orucu bozmaz. Bir kişi oruçlu olduğunu hatırladığı an yemek yemeyi bırakırsa orucu zarar görmez. Sakız orucu bozar. Ağız sağlığınız tehlikedeyse tatsız ve kokusuz macunlarla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat dişlerin bunun haricinde fırçalanması orucu bozar. Ağız dolusu kusmak orucu bozar. Sigara içmek ve benzeri orucu bozar.

İğne vurulmak, serum taktırmak orucu bozar. Sağlık durumlarının kötüye gitmesi durumunda yapılan müdahaleler orucu bozar, sağlıklı kalmak esastır. Orucun bire bir gün kazası yapılır. Oruç kasten bozulursa 61 gün kefareti bulunmaktadır. 61 gün üst üste oruç tutup ceza karşılanır.

Nafile oruçlarda da orucu bozan şeyler geçerlidir. Fakat nafile oruç tutulurken düğün ve cemiyet gibi durumlarda oruç kasten bozulabilir. Peygamberin bu konuda bir nasihati vardır. Burada esas mutluluğu paylaşmak ve insanların kalbini kırmamaktır.

Orucu Bozan Durumlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.