Ortaokul Öğrencisinden Biyonik El Projesi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ortaokul öğrencisi Muhammed Hüseyin Tanrıverdi çok güzel bir projeye imza attı. Tanrıverdi, atık malzemelerden biyonik bir el projesi hazırladı. Bu biyonik el, aynı insan eli gibi hareket etmekte ayrıca uzaktan kumanda ile de aktifleşen bir çalışma.  Bu proje ülkemizde önemli çalışmalara katkı sağlayacaktır. Güvenlik önlemi olan mayın temizlemede gibi faaliyetlerde kullanılabilecek.

Biyonik el, üç boyutlu bir şekilde çalışıyor. İcat edilen biyonik robotun parmakları, aynı insan parmakları gibi hareket edebiliyor. İnsanların tehlikeli deney ve çalışmalarda hayatlarını riske atmamaları için biyonik eli icat etmek istediğini dile getiren Muhammed Hüseyin Tanrıverdi, ” Biyonik el projesi atık malzemeler gibi şeylerden ürettim hem insanlığa faydalı hem de bir geri dönüşüm projesi haline geldi. Projeye sponsorlar bekliyorum eğer destek olunursa projeyi daha ileri seviyeye taşıyabilirim” dedi.

Başarılı öğrencisinin projesini kamuoyuna tanıtan Siverek Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli öğretmen Sertaç İlhan, “Öğrencimizin geliştirdiği bu proje, öğretmenleri ve ebeveyni sayesinde bize getirildi. Projeyi incelediğimizde çok değerli bir çalışma olduğunu ve TÜBİTAK fuarlarında sergilenen çalışmalardan çok farklı bir alanda yapılmış faydalı bir icat olduğu kanısına vardık. Bu projeye bizimde katkımız olsun diye düşünerek bu projeyi ileri seviyelere taşımak adına, il merkezindeki STEM merkezine de ilettik. Bu biyonik elin ülkemize çok alanda katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Özelikle mayın arama çalışmalarında personellerin hayatını tehlikeye atmamak için hayati bir önem taşıyor. Alet, uzaktan kumandayla çalıştığı için çok geniş alanların temizliği gerçekleştirilebilecek” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.