Orojenez Nedir

Dünyamız genç bir gezegendir bu nedenle de yer altında ve magma da henüz hareketler durulmamıştır ve yer altında hareketlenmeler oldukça da çeşitli şekillerde yeryüzünde hissedilmektedir. Bu etkilerden birisi olan orojenez nedir kısaca sizlere bahsedeceğiz.

Orojenez, dağ oluşumunun diğer adıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünya bir kaç yüzyıl önce oluştuğundan dolayı genç bir gezegendir ve bu olayların meydana gelmesinin üzerinden de çok fazla asır geçmemiştir.

Jeosenklinallerde tortul tabakalar kıvrılır ve magmanın hareketlenmesi ile birlikte kıvrılan bu tortul tabakalar kırılır ya da kıvrılarak yükselir ve böylece dağ oluşumu ya da diğer adıyla orojenez olayı meydana gelir.

Tortul tabakaların kıvrılması sonucunda bir kısım tabakalar yükselirken bir kısım tabakalar ise dibi çöker. Yükselen bölümlere Antiklinal , dibe çöken bölümlere ise Senklinal adı verilmektedir.

Antiklinaller kıvrım dağlarını meydana getirirken, senklinaller de çöküntü alanlarını meydana getirmektedir.

Orojenez Ne Demek Kısaca Sizlere Açıklamaya Çalıştık. Bu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.