Okulun Öğrencilere Kazandırdıkları Nelerdir?

Aşağıda okulun öğrencilere kazandırdıkları nelerdir  kısaca olarak ele alacağız.

Okul eğitim ve öğretim yuvasıdır. Okul olmadan bir toplum inşa etmekten bahsetmek oldukça zordur. Okulsuz toplumlar da geleneksel eğitim ve öğretim araçları ve gereçleri kullanılmaktadır. Okul, resmi bir kurum olarak devlet denetimi ve gözetiminde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak gerçekleştirilen eğitim ve öğretim programlarında öğrenci merkezli yaklaşımlar kullanılmaktadır. Öğretim yöntem ve teknikleri en modern teorilere göre gerçekleştirilmektedir. Okul, öğrencinin kendini gerçekleştirmesi için oldukça önemli bir kurumdur. Öğrenciler zorunlu eğitim ve öğretimin gerçekleşmesi için okula giderler.

Ülkemizde zorunlu eğitim ve öğretim on iki yıl sürmektedir. Daha sonra üniversite aşaması başlamaktadır. Merkezi sınavlarla üniversite yerleştirmeleri gerçekleştirilmektedir. Lisans eğitimi gerekli puanın ve başarı sıralamasının elde edilmesiyle hak edişle elde edilmektedir.

Okul sosyal, kültürel olarak insanların ilişkiler kurmasında, ideallere ulaşmasında, hayatı tanımasında, oldukça önemlidir. Okul insanı hayata alıştırır. Hayat tecrübesi katar. Okul olmadan insanların eğitim ve kültür kazanması çok zordur. Okul eğitim ve kültür faaliyetlerinin en iyi gerçekleştiği alandır. Okullar insanların kendilerini ifade etmelerini sağlar.

Okulun öğrenciye hayata dair kazandırdıkları önemlidir. Bir nottan daha önemlisi ve değerlisi kültür ve eğitim kazanımıdır. Toplumda kendini ifade edebilme yeterliliği, arkadaşlıklar, haksızlıklara karşı mücadele, adaletin sağlanması, insaf ve vicdan, devlete karşı sorumluluklar okulda kazanılan kazanımlar ve alışkanlıklardır.

Okulun Öğrencilere Kazandırdıkları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.