Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aşağıda okul başarısını etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Öğrenciler, başarılı olmak için çabalayan kişilerdir. Sistem başarıda çabaya da sonuca da değer biçmektedir. Önemli olan bir başarı için verilen çabadır. Çaba değerli olan bir gayrettir. Okul başarısı, öğrencilerin elde etmek istediği bir başarısıdır. Bu başarının birçok bedeli bulunmaktadır.

Okul hayatında başarılı olmak için önemli olan zamanı çok iyi yönetmektir. Zamanı yöneten ve sorumluluklarının farkında olan bireyler okul başarısını elde ederler. Okul başarısını etkileyen faktörler, aile etkeni, okul ortamı etkeni, arkadaş etkeni olarak değişmektedir.

Okul başarısını etkileyen faktörler şu şekildedir:

*Aile durumu

Öğrencilerin sağlıklı bir aile ortamında bulunmaları, anne ve babanın geçimlerinin iyi olması, ekonomik durumlarının iyi olması, kültür seviyelerinin de yüksek olması okul başarısını etkilemektedir. Ailenin kalabalık olması, geniş aile olarak bir arada yaşanılması, ev ortamının ders çalışmaya uygun olmaması okul başarısını etkilemektedir.

*Okul ortamı

Okulun fiziksel şartları, ısınması, aydınlanması, dersliklerin genişliği, öğretmenlerin muamelesi okul başarısını etkilemektedir. Eğitim ortamı ve öğretim tekniklerinin kullanılması teknolojik şartların olup olmaması okul başarısını etkilemektedir.

*Arkadaş çevresi

Öğrencilerin arkadaşları başarılarını doğrudan etkileyen. Sorumsuz, umursamaz kişilerin arkadaş edinilmesi okul başarısını etkilemektedir. Tembel ve geçiştiren kişilerin arkadaş edinilmesi okul başarısını etkilemektedir. Azimli ve çalışkan, sözüne sadık kişilerle arkadaş olunması gerekir.

Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.