Öğretmenlik Alan Sınavı Türkçe Soruları 14 Temmuz 2013 ÖABT

14 temmuz 2013 Öğretmen Alan Sınavı Türkçe Öğretmenliği Soruları ve Cevapları bu sayfada. Bugün  yapılan Öğretmenlik Alan Sınavı ÖABT sona erdi.  ÖSYM, Öğretmenlik alan sınavı sorularını yayınlayana kadar bu sayfadan 2013 ÖABT Türkçe Alan sınavı soruları ve cevaplarını paylaşıyor ve yorumlar ile katkıda bulunuyoruz.

Türkçe Öğretmenliği alanından sınava giren öğretmen adayları sınavda çıkan ve hatırladıkları soruları ile cevapları aşağıdan hemen paylaşabilirler. Böylece Türkçe soruları yayınlana kadar adaylar bir nebze de olsa meraklarını gidermiş olacaklar.

Sizce 2013 ÖABT Öğretmenlik Türkçe Alan Sınavı Soruları Nasıldı Yorumlarınızı ve Hatırladığınız Soruları cevaplarınızı Aşağıdan hemen Paylaşabilirsiniz.

14 yorum

 1. 1.sebki hindi akımı bize sorulacak soru mu
  2.bir öğretici ‘İslamiyet sonrası’ diye tabir kullanır mı
  3.aruz kalıbı Türkçe öğretmenininalanına giriyorsa edebiyatçıların vah haline..
  4.konuşmanın akıcılığını öncelikli olarak demiş..ÖNCELİKLİ sözcüğü tekerleme cevabını sıkıntıya sokar..

  alanımızla alakalı neyi ölçtüler anlamadım..ne acı o kadar oku …dershanelerde öğretmenliğin alasını yap..devlet seni kendine layık görmesin..devlette çalışıp bilgisayar kullanmasını ve ne iş yaptığını bilmeyen o kadar çok emekliliği gelmiş insan varken gençlere ..bizlere yazık..

 2. ARKADAŞLAR!!!!!! Yapılan açıklamalara çok ters düşen sorular çıktı. Yaptıkarı açıklamadaki konulara göre soru dağılımının, sınavlda cıkan soru dağlımyla hiçbir alakası yoktu. resmn kandırdılar. sanki birilerinin işini kolaylaştrmak için bizi bir yöne yönelttiler birilerine de TÜYO VERDİLER… LÜTFEN duyarlı olalım şikayetlerimizi her hangi bir gazeteye gazetelerin internet siteleri aracılığıyla ulaştıralım

 3. Ben süreç değerlendirme dedim o soruya.Çünkü her ay yaptığına göre süreci değerlendiriyor diye düşündüm.Bu arada Ömer seyfettinin tarihle ilgili olmayan eseri bahar ve kelebeklermiş

 4. Rubai, planlı yazma,belirtisiz isim tamlaması sorusu araba kredisiyle ilgili şıktı sanırım,tekerleme,hayriyye,harname,sebki hindi akımı 16. yy değildi.edatlarda kökle ilgili soru sanırım -e göre ,görmekten geliyordu diğerleri isimdi.aruz kalıbı mefailün,feulündü, ömer seyfettinin eseri forsa diye biliyorum.pir sultan,ahmet haşim tarihle ilgili yazmıyor.söz sanatını kapalı istiare yaptım çünkü hürriyet insana benzetilmişti ve insan yoktu.Aklıma gelenler bunlar.

 5. Sonuç değerlendirme , pir sultan abdal, bahar kelebekler, davranışci, nefi, göl, ahini gizlemeli, duyulardan hareketle yazma, murabba, solok-taşlama, divan i lugat türk,

 6. 1. kontrollü yazma
  2. katılımlı dinleme
  3. prag
  4. kontrol listesi
  5. hayriyye
  6. harname
  7. olay karşılaştırma- metin sorgulama
  8. duyulardan hareketle yazma
  9. encümeni daniş
  10.not alma
  11.konu
  12.pir sultan abdal
  13.teşbih
  14.müstefilün
  15.edat yapım eki olarak kullanılır şıkkı yanlıştı.
  16.Şlok-taşlama

  BENİM İŞARETLEDİKLERİM BUNLAR ARKADAŞLAR. DOĞRULUKLARI TARTIŞILIR EMİN OLMADIKLARIM VAR.

 7. Anlaşılan o ki Türkiye’de öğretmen olmak için vatan haini Orhan pamukun 7 sene önce aldığı ödülün içeriğini, vitaminlerin insan vücudunda nasıl dağıldığını, müfredattan kaldırılan aruzu bileceksin ama sanma ki bunlar seni “Öğretmen” yapar ancak devletten maaş alırsın o kadar!!!

 8. Bu yapılan sınavdan sonra anlaşıldı ki “Türkçe Eğitimi” öyle hocalarımızın dediği gibi ayrı bir disiplin alanı değil yoldan geçen adamın dediği gibi edebiyatın bir alt dalıdır. Hiç kandırmayın milleti ki zaten kendiniz inanmamışsınız Türkçenin ayrı bir bilim dalı olduğuna.

 9. Yıllardır uğraş, didin.Ama sonuç pek iç açıcı olmasın.Ben dörde gectim,sizleri gordukce kpss’den, cok severek gittigim canım bölümümden de soğuyorum.Okumasaydım keşke…Şu kpss’ye çalıştıgımız kadar ahiretimize, Kuranımıza çalışsaydık hazırdı inşaallah cennetteki yerimiz.Dünyalık işlerin, bu mantıksız sınavların peşinde koşup onların esiri olmaktan yoruldum.

 10. Soruları bana sanki LYS sınavı havasında geldi. Sanki LYS edebiyat sınavına girmiştim, Türkçe soruları sanki iyi gibiydi ama, pek de emin değilim açıkçası

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.