Öğretmenlere Veliler Tarafından Sosyal Medya Uygulamaları Üzerinden Baskı

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte zararlarının da bir hayli şekilde çoğaldığı görülüyor. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu’nun gerçekleştirdiği bir araştırmada velilerin sosyal medya uygulamaları üzerinden öğretmenlere baskı yaptığı sonucuna ulaşıldı. 2010 yılından bu yana 10 şehirde 500 öğretmenin dahil olduğu bu araştırma sonucunda ilginç detaylar elde edildi. Yapılan inceleme kapsamında öğretmenler, WhatsApp gruplarında velilerin baskısı ile karşı karşıya. Öğretmenler bu konuda şikayetlerini Bakanlığa iletti ve bakanlık bu soruna bir çözüm getirdi. Velilerin e-okul sistemine giriş yaparak çocuğu hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceği bir sisteme imza atıldı. Bu çalışma sayesinde öğretmenler rahat bir nefes aldı. Öğretmenlerin iş ve özel hayatlarını sıkıntıya sokan whatsapp grupları artık sorun olmayacak.

Velilerin birbiri ile iletişim nedeniyle açılan ‘WhatsApp’ grupları, öğretmenleri bir hayli sıkıntıya sokuyordu. Kimi zaman velilerin baskısı ile karşılaşıyorlar. Kimin zamanda stres ve yorgunluğunu atması gerektiği kısıtlı vakitte velilere açıklama yapmak için boğuşuyorlardı. Anlaşılan o ki öğretmenin mesaisi okulda bitmiyor evde de devame diyordu. Bu gruplarda veliler arası uyumu sağlama görevi de yine öğretmenlere düşüyordu.

Neyse ki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin, veli ve öğrencilerle iletişim kurması amacıyla e-okul sistemi üzerinden yeni bir çalışmaya imza attı. E-okul sistemindeki bu bölümden öğretmen, öğrenci ve velilerinin görebileceği duyuru ve bilgilendirmeleri girebilecek. Öğretmenlerin whatsapp grubu çilesi böylece sona erecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.