Öğretmenlere Rotasyon Var mı Ne Zaman

Öğretmenlere zorunlu rotasyon geliyor. Öğretmenlere rotasyon ne zaman gelecek, öğretmenlere rotasyon var mı taslak yasa çalışması son bilgiler.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü dershanelerin kapatılması çalışmasında yeni bir uygulama ortaya atıldı. Bu uygulama şu şekilde; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde eğitim alan öğrencilerin diğer öğrencilerle olan ders eksikliklerinin giderilmesi amacıyla bölgeler ve okullar arasında yer değiştirme şartını geçerli kılacak “rotasyon” uygulamasına hazırlanıyor.

öğretmen rotasyon

Şuanda, öğretmenler 3 sene zorunlu doğu hizmeti olan öğretmenler; evlilik, sağlık, eğitim şeklinde sebepler ile hizmetlerini bitirmeden atamalarını batı illerine isteyebilmekteler. Sonuç itibariyle bu bölgelerdeki birçok çocuk birinci sınıf öğretmeni ile ilkokul sürecini tamamlayamamaktadır. Bakanlığın üzerinde çalışmakta olduğu “zorunlu rotasyon” uygulaması ile birlikte, doğu ve güney doğu bölgelerine atanma suretiyle göreve giden öğretmenler 4 sene o okulda görevlerini tamamlamak zorunda kalacaklar.

‘Daima aynı kurumda hizmet verilmez’

İlgili kurumun incelemeleri sonucunda uzun sene kişinin aynı okulda hizmet vermesi “öğretmenlerin çok iyi” olarak nitelendirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ilgili bakanlık rotasyon uygulaması ile öğretmenlerin görev yaşamı süresince en az birkaç defa okul değiştirmesi gerekecek. Bu kapsamda MEB uzun süreler aynı kurumda eğitim veren öğretmenin okulunu veya bölgesini değiştirmeye tabii tutacak.

Sizce Öğretmenlere Rotasyon Uygulanmalı mı ? Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. doğuda çakılı kalan sınıf öğretmenlerinin durumu ne olacak.9 senedir doğudayız bi o kadar daha kalacak gibiyiz.bizim çocuğumuz da 7 yaşında 10 yıl daha kalsam 17 üniversiteye gider.öyle şey mi olur.bi çözüm olmalıııııı.

  2. lokman beyin yorumuna katılıyorum…Aynı okulda çok uzun çalışmak doğru değil. ama yaşı ilerlemiş ve bir çok sorumluluğu az bir maaşla yerine getirmek zorunda bırakılan öğretmenleri bu işin dışında tutmaları gerekir. Özendirici iyileştirmelerle daha makul şekilde istenen amaca ulaşılabilir…Lütfen tüm çevrelerin fikir ve önerilerini alınsın ve herkesi memnun edecek ve son derece adil biçimde yapılsın…

  3. rotasyon neye göre kardeşim ? ben 25 yıllık öğretmenim aynı okulda 15 yıldır çalışıyorum .ancak ben 5 yıl terörün enazgın zamanında diyarbakırda çalıştım. dağa kaldırıldım .niye bana rotasyon olsun ?devlet doğu görevi yapmayanlara çare bulsun.Artı 50 yaşında bir öğretmen doğu şartlarında verimli olamaz bu işin çokince eğirip sık dokunması lazım.

    yüksel gürsoy

  4. Zorunlu illerarası rotasyon ciddi sıkıntılara sebep olur.Bunun yerine özendirici tedbirler alınmalı, maaş, terfi vs konularında öğretmenler istekli hale getirilebilirler.Bir başka konuda, emekli maaşlarının çok düşük olmasından dolayı emekliye ayrılamayan öğretmenlerin yaşadığı sorunlardır.Tecrübeli öğretmenler atanacaklar deniliyor, 50-55 yaşına gelmiş öğretmenlerin çarpık eğitim sisteminden , saygısız öğrencilerden ve istekleri, baskıları bitmeyen velilerden dolayı psikolojileri allak-bullak durumdadır, bir çok öğretmen ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır.Bir çoğunun çocukları üniversite sınavına hazırlanmakta ya da üniversitede okumaktadır, çocuklarını güçlükle hayata hazırlamaya çalışmaktadırlar.Böyle bir uygulama yerine, bulunduğu okulda uzun yıllar çalışan ve 10-15 yıllık öğretmenlere özendirici imkanlar da sunularak getirilebilir, bunlar genellikle 40 yaş altı öğretmenler olacaktır, daha sağlıklı olacaklardır ve çocukları da küçük olacaktır, dört yıl uzun bir süre, bu da il merkezlerinde 3 yıl, ilçe, köy ve beldelerde 2 yıl olarak uygulanabilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.