Öğrencilere Yeni Tablet Dağıtılacak

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda tablet yerine tekrardan masaüstü bilgisayara dönüleceği haberini kamuoyuna duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda geçmiş yıllarda dağıtılan tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayara dönüleceğini kamuoyuna bildirdi. Bu konuşmada kız çocuklarının okullaşma oranının geçmiş yıllara oranla fazlasıyla arttığı bilgisi ve istatistiklerine de değindi. Ayrıca Bakan, İstanbul’da yaşanan öğretmen açığının güneydoğu bölgesi öğretmen açığından sayıca çok daha fazla olduğunu belirtti. Son zamanlarda en çok konuşulan ve eleştiri alan sözleşmeli öğretmen atamaları uygulamasını da neden kullandıklarını anlattı ve haklılığını vurguladı.

Bakan Yılmaz, TBMM’de yaptığı konuşmasında kızların okullaşma oranının bu denli artmasında hükümet politikalarının önemini vurguladı. 2002 yılında ilköğretim okuyan kız çocuğu oranı yüzde 88 iken bu rakam 2017 yılında yüzde 91,24’e yükseldi. Ortaöğretimde eğitim gören kız çocukların oranı 2002 yılında yüzde 42,97 iken 2017 yılında yüzde 82,38’a yükseldi. Yükseköğretimde okuyan kızların okullaşma oranı 2002 yılında yüzde 12,17 iken 2017 yılında 44,41’lere yükseldi. Tüm bu oranlar ve uygulamalarımızla Avrupa’nın ne kadar önünde olduğumuzu açıkladı.

Ayrıca Bakan Yılmaz tablet bilgisayardan neden vazgeçilip klavyeli masaüstü bilgisayar dönüleceğini de cevapladı. Müfredata yeni konulan temel eğitim ve ortaöğretimde görülecek kodlama dersi için böyle bir değişikliğe gidildi. Kodlama dersinin uygulamalı olarak öğretilebilmesi için gelecek eğitim-öğretim dönemlerinde tablet yerine klavyeli bilgisayarlar okullara dağıtılacak ve bu ders öğrencilere verilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.