Nasrettin Hoca Hayatı Kısaca

Aşağıda Nasrettin Hoca hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Meşhur Türk bilgini olarak bilinmektedir. Fıkraları anlatıldığı için çok gülünen fıkraları ile tanınmıştır. 1208 – 1284 yılları arasında yaşadığı sanılmaktadır. Eskişehir – Sivrihisar kazasının Hortu köyünde dünyaya gelmiştir. Eğitimine burada başlamıştır. İmam olan babasından dersler almıştır.

Köylerinde ekinlerin yanması nedeniyle şehre taşınmışlardır. Şehirdeki medreselerde eğitimine devam etmiştir. Burada yüksek derecede İslam hukuku dersleri almıştır. Bir ara kendi köyünde imamlık ve vaizanlık yaparak vazife almıştır. Farsça öğrenmiştir.

Anadolu Selçukluları döneminde yaşayan alimlerden olarak bilinmektedir. Ayrıca Akşehir’e yerleşmiş orada hayatına devam etmiştir. Nüktedan biri olarak bilinmektedir. Sürekli olarak nasihat edici konuşmuştur. Halkı uyarmış ve halkın sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Anadolu topraklarında son kaldığı yerde bir de türbesi bulunmaktadır.

Hoca fıkralarıyla bilinmektedir. Fıkralar edebi türler kapsamında anonim ürünler olarak bilinmektedir. Birçoğu izahlı fıkralar olarak bir anlam ifade etmekte ve nasihat vermektedir. Üç yüze yakın fıkrası bulunmaktadır. Yaşadığı coğrafyada çok sevilen ve insanlar ayardım eden yardımsever bir hoca olarak bilinmektedir.

Nasrettin Hoca, geleneklerimizde yeri olan bir zat olarak imamlık yaptığı dönemde de din merkezli birçok nasihat etmiştir. Fıkralarında kurnaz, zeki ve hazır cevap biri olarak bilinmektedir. Fıkralarında yan karakterler olarak hanımı ve komşuları da kullanılmıştır. Nasrettin Hoca ve fıkraları günümüzde de önemini ve değerini korumaktadır.

Nasrettin Hoca Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.