Nasreddin Hoca Kimdir

Nasreddin hoca hayatı, nasreddin hoca hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Nasreddin hoca, Sivrihisar Hortu bölgesinde dünyaya gözlerini açmıştır ve Akşehir’de de gözlerini hayata yummuştur.

Nasreddin hocanın babası Hortu köyü imamı Abdullah Bey’dir. Nasreddin hocanın annesi ise Hortu köyünden Sıdıka Hatun’dur.

Eğitim-öğretim hayatına Sivrihisar’da medrese eğitimi ile başlayan Nasreddin hoca, babasının vefat etmesi üzerine Hortu köyüne dönerek köyde imamlık yapmaya başlamıştır.

Nasreddin hoca, 1237 senesinde Akşehir’e yerleşmiştir ve burada Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini büyük bir ilgiyle dinledi ve ardından İslamiyet ile ilgili çalışmalarını hızla devam ettirdi.

Bir takım rivayetlere göre Nasreddin hocanın medresede ders vermiştir ve aynı zamanda da kadılık yapmıştır. Yaptığı bu görevlerden ötürü Nasreddin hocaya o zaman Nasuriddin Hace ismi verilmiştir ancak sonradan zaman geçtikçe bu isim Nasreddin Hoca şeklini almıştır.

Nasreddin hocanın halka aşırı derecede sevgi göstermesi sebebiyle Nasreddin hocaya zaman zaman gerçek üstü özellikler yüklenmiştir.

Nasreddin Hoca Hayatı Kısaca, Nasreddin Hoca Kimdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.