Nakil Başvuruları Artık E-Devlet’de

Nakil başvurusunda bulunmak artık çok kolay. Çünkü nakil başvuruları artık e-devlet sisteminden gerçekleştirilecek. İl içi, il dışı nakil için dilekçe derdi artık tarih oldu. Nakil başvurularını öğrenci ve ebeveynleri kolayca e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirecek.

Ülkemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde eğitim gören 17,5 milyon öğrenci bulunuyor. Veliler, şimdiye kadar il içi, il dışı nakil için başvuru yapmak amacıyla okul idarelerine şahsen gidip dilekçe bırakıyorlardı. Ancak bu çile sona erdi. Veliler, e-Devlet sisteminden öğrencilerinin nakil başvurularını gerçekleştirebilecek.

Okul idarelerine senede 2 milyona yakın nakil başvurusu geliyordu. Buda nakil işlemini geciktiriyordu. Ancak artık veliler e-devlet uygulaması üzerinden okul değişikliği talebini iletebilecek ve böylece nakil işlem süresi kısaltılmış olacak. Ayrıca dilekçe gibi kırtasiye masrafları da olamayacak. Anlaşılan o ki şahsen okula gidip dilekçe verme tarih oldu. Nakil başvuruları, e-Devlet uygulaması (www.turkiye.gov.tr) üzerinden online olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne iletilecek.

Ayrıca, nakil başvuru aşamaları ile ilgili, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin internet sayfasından, Mobil e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi uygulamasından ve e-Devlet uygulamasından bilgi alınabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.