Muson İkliminin Görüldüğü Yerler ve Özellikleri

Türkiye yedi coğrafi bölgeden meydana gelmektedir. Her coğrafi bölgenin konumu ve denize uzaklığı farklıdır bu nedenle de bölgelerde görülen iklimler ve rüzgarlar da farklılık göstermektedir. Peki muson ikliminin görüldüğü yerler ve özellikleri nelerdir?

Muson iklimi ismini muson rüzgarlarından almaktadır. Muson ikliminin görüldüğü yerlerde aynı zamanda muson rüzgarları etkili olmaktadır. Muson rüzgarlarının etkili olduğu yerlerde yaz mevsiminde fazlasıyla yağış görülmektedir, kış mevsiminde ise bu durumun tam tersi oalrak muson ikliminin hakim olduğu yerlerde kuraklık baş göstermektedir. Bu özelliği ile muson iklimi savan iklimi ile benzer özellikler göstermektedir. Ancak sıcaklık farkı savan iklimine göre daha fazla olmaktadır.

Muson İkliminin Görüldüğü Yerler:

  • Asya Kıtası’nın güney doğu kısmında,
  • Güney Çin, Güney Hindistan, Güneydoğu Asya, Japoya ve Mançurya gibi ülkelerde muson iklimi belirgin bir şekilde görülmektedir.

Muson İkliminin Özellikleri:

  • Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri 25 dereceyi geçerken kış mevsiminde ise sıcaklık değerleri fazlasıyla düşer. Ayrıca kış mevsiminde muson ikliminde hakim olan sıcaklık bölgenin coğrafi konumuna göre farklılık göstermektedir.
  • Muson ikliminde yıllık yağış miktarı 2000 milimetre civarında görülmektedir. Muson rüzgarlarının etkisiyle en fazla yağış yaz mevsiminde görülmektedir ve kış mevsiminde kuraklık hakim olmaktadır.
  • Muson ikliminde sıcaklık farkı yaklaşık 10 derece dolaylarında görülmektedir.
  • Muson ikliminde yıllık ortalama yağış miktarı 1000-1500 milimetre dolaylarındadır.
  • Muson ikliminin bitki örtüsü yapışlar ile yeşermeye başlayan geniş yapraklı muson ormanları ile uzun boylu ot gruplarından oluşmaktadır.

Muson İkliminin Görüldüğü Yerler ve Özellikleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.