Müslümanlığı Seçen İlk Türk Devleti

Müslümanlığı kabul eden ilk türk devleti, müslümanlığı kabul eden ilk türkler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkistan ve Maveraünnehir bölgelerinin arasında 840-1212 tarihleri arasında Karanlılar Devleti kuruldu ve bu devlet İslamiyeti yani Müslümanlığı kabul eden ilk Türk devletidir.

Karahanlılar devletinin isminde geçen “Kara” kelimesi Türkçe dilinde kuzey yönünü işaret etmekle birlikte büyüklük ve yükseklik anlamlarına sahiptir.

Karahanlılar devletinin Müslümanlığı kabul etmesinin ardından Selçuklular döneminde Tuğrul bey zamanında ve Nişabur bölgesinde ilk Medrese açılmıştır. Öncelikle Nizam-ül Mülk’ün çalışmaları ile birlikte nizamiye medresesi 1067 yılında açıldı.Bu medresenin açılmasının ardından nizamiye medreseleri ülkenin her yerinde yaygınlaştırılmaya başlandı. Ülkenin her köşesinde yaygınlaştırılan bu nizamiye medreselerinde hem islami bilimlerin eğitimi verilirken hem de müspet ilimlerin eğitimi verildi.

Bu nizamiye medreseleri sayesinde Ömer Hayyam, Harezmi gibi bir çok ülkeye faydalı olan bilim adamları yetiştirildi. Bununla birilikte tarih ve coğrafya gibi bilimlere önem verilerek bu alanlarda çalışmalar yapıldı ve bu bilimler sayesinde İslam dünyasındaki beşeri bilimler de kendini geliştirme fırsatı buldu.

Müslümanlığı Seçen İlk Türk Devleti Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.