Mızrak Çuvala Sığmaz Atasözü ile Olay Yazısı

Aşağıda mızrak çuvala sığmaz atasözü ile olay yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Mızrak çuvala sığmaz. Gün gelir ne yaptıklarımız ne niyetle yaptığımıza bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle düşünerek hareket etmek gerekir. Bazen planların ve düzenlerin alt üst olması gerçekleşebilir. Bu da işlerin rayından çıktığını ya da kontrol edilemez  olduğunu gösterir.

Bir kişi yaptıklarını gizleme ihtiyacı hissedebilir. Böyle durumlarda herkesten gizli hareket de edebilir. Bu nedenle bazı şeyleri saklar. Ama an gelir artık bütün bunlar fayda vermez. Fayda vermeyince de herkes tarafından yapılanlar anlaşılır. Anlaşılınca da artık her şey aşikar olur.

Mızrak çuvala sığmaz diyen atalarımız, gerçekleri ortaya çıktığında neler olabileceğini ve gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir özelliğinin olduğunu vurgulamaktadır. Bir hainin derdest edilmesinde yaptığı işlerin gün yüzüne çıkmasındaki olay gibi mızrağın çuvala sığmaması da bu şekilde gerçekleşen bir olaydır.

Bu nedenle her zaman dürüst, doğru, iyi ve güzel olanın peşinde olarak art niyetli olmamak, kötü düşünmemek, dikkatli ve rikkatli olmak, uyanık ve teyakkuzda olmak gerekir. Hainlere, müfterilere, kötü niyetli ve amelli insanlara karşı dikkatli olmak, onlardan uzak durmak, iyilerle beraber olmak gerekir. Böylece kötülüklerden korunabilir, iyiliğin ve adaletin yayılması için görevimizi de yerine getirmiş oluruz. Her zaman bu şekilde olmak gerekir.

Mızrak Çuvala Sığmaz Atasözü ile Olay Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.