Mimar Sedefkar Mehmet Ağa Kimdir ve Eserleri Nelerdir?

Aşağıda Mimar Sedefkar Mehmet Ağa kimdir ve eserleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Sedefkar Mehmet Ağa, 16. yüzyılda yaşayan ve sedef işçiliği ile mimarlık beceri sayesinde meşhur olarak birçok eser ortaya koyan bir kişidir. 1562 yılında Elbasan’dan devşirme olarak gelip İslam’ı yaşamaya başlayarak 1569 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesine bekçi olmuştur.

Daha sonra Hasbahçe’ye girerek sarayda eğitim görmeye başladı. Yirmi yıllık zaman içinde müzik, hat, sedefçilik, mimarlık alanlarında eğitim aldı. 1570-1589 yıllarında Mimar Sinan’ın öğrencisi oldu. Bu yıllarda mimarlığın bütün inceliklerini hocası kadar zarif ve büyük bir anlayış gücüyle kavrayarak Osmanlı mimarisinin oluşumunda öncülük etmeyi başardı.

Mimar Sinan’ın vefatından sonra Mimar Davut Ağa ve Dalgıç Ahmet Ağa’dan ilim tahsil etti. Ardından doğu illerinde geziye çıktı. Mısır, Arabistan, gibi yerlere gittikten sonra kısa süreliğine İstanbul’a dönüp bu defa da batı coğrafyasına doğru harekete geçti. Rumeli illerinde dolaştı ve birçok şey öğrendi.

Diyarbakır’da müsellim olarak bulundu. Nahiye hakimi olarak da devlet görevlerini üstlendi. İstanbul su yolları nazırı olarak da önemli sorumluluklar aldı. Dalgıç Ahmet Ağa’nın vefatından sonra mimarbaşılığa yükseldi. 1606 yılında mimarbaşı oldu. En önemli eserlerinden biri olan Sultanahmet Cami’nin yapımına 1609 yılında başladı ve kısa sürede 1617 yılında camiyi tamamladı. Bu cami en görkemli eserlerinden biri olarak günümüze kadar varlığı koruyan bir cami oldu.

Mimar Sedefkar Mehmet Ağa Kimdir ve Eserleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.