Milli Mücadele ile İlgili Yazı

Aşağıda milli mücadele ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele yılları 1919-1923 yılları arasında gerçekleşmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’nun düşman devletler tarafından topyekün olarak işgal edilmek ve istilaya uğratılmak istenmesinin karşısındaki en büyük halk direnişi olarak bu ismi Cidal-i Milli şekliyle almıştır.

Milli Mücadele’nin başlangıcı Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkmasıyla başlatılmaktadır. Birçok paşa ve yaverleri Anadolu üzerinde çeşitli noktalarda direniş hareketleri oluşturmak ve halkı örgütlemek için harekete geçmiştir. Doğu ve batı illerinde Yunan ve Fransız işgallerine karşı kurtuluşun adının direnişle yazılması Milli Mücadele yıllarında kurulan cemiyetler ve kuvvetler sayesinde olmuştur.

Milli Mücadele, cumhuriyetin ilan edilmesine kadar devam etmiştir. Milli Mücadele yıllarında saltanatın sona ermesi cumhuriyete giden yolu hızlandırmıştır. Bu bakımdan aynı yıllarda genelgeler yayınlanmış ve kongreler düzenlenmiştir. Ardından Ankara merkezli bir meclis kurularak hükümetin oluşturulması siyasi bir zemin meydana getirmiştir.

Milli Mücadele’de düzenli askeri orduların da katılımıyla zaferler kazanılmış ve birçok Anadolu şehri düşman işgalinden kurtulmuştur. Yapılan siyasi anlaşmalar ve ateşkeslerin ardından cumhuriyetin ilan edilmesiyle yeni bir Türk devleti kurulmuştur.

Milli Mücadele yılları savaş sonrası dönemde direniş hareketi olarak tarihe geçen yıllar olmuştur. Kuvayı Milliye güçleri zaferlerin kazanılmasında yerel güçler olarak tarih yazmıştır. Böylece zaferlerin üzerine bina edilen bir devlet kurulmuştur.

Milli Mücadele ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.