Milli Cemiyetler ve Kuruluş Amaçları Nelerdir?

Aşağıda milli cemiyetler ve kuruluş amaçları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Milli Cemiyetler, yararlı cemiyetler olarak da bilinmektedir. Milli Mücadele döneminin ardından Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması ile cemiyetlerin vatan sathında kurulması ve birçok şehrin ve kazanın kurtuluşunda etkin rol oynaması etkili olmuştur.

Milli cemiyetler ve kuruluş amaçları şu şekildedir:

Trakya ve Paşaeli Cemiyeti

Trakya ve çevresini özellikle Mavri Mira cemiyetinden korumak için kurulan bir cemiyet olarak kurulan ilk yararlı cemiyettir.

*Trabzon Muhafazai Hukuku Osmaniye Cemiyeti

Trabzon ve çevresini korumak için özellikle Rum Pontus Cemiyeti ile Ademi Merkeziyet Cemiyeti’ne karşı kurulan bir cemiyet olarak faaliyet göstermiştir.

*Kilikyalılar Cemiyeti

Çukurova ve çevresini Ermenilere ve Fransızlara karşı korumak için kurulan yararlı cemiyetlerdendir.

*Hareketi Milliye ve Reddi İlhak Cemiyeti

İşgallere karşı fiilen karşı koyan bir cemiyet olarak İzmir’in Yunanlılar’ın işgaline karşı kurulan bir yararlı cemiyet olup ilhakı reddetmiştir.

*Anadolu Kadınları Müdafaai Vatan Cemiyeti

Merkezi Sivas olarak kurulmuştur. Milli Mücadele’de maddi ve manevi yardımlar gerçekleştirmiştir. Yardımlar maddi olarak Milli Mücadele’yi gerçekleştiren kişilere verilmiştir.

*Milli Kongre Cemiyeti

Türk halkının milli direnişinin basın yoluyla dünyaya duyurulmasını sağlamak için faaliyetler gösteren bir cemiyet olmuştur.

*Doğu Anadolu Müdafaai Hukuk Cemiyeti

Doğu Anadolu’da Ermeni Devleti’nin kurulmasına karşı mücadele veren yararlı cemiyetlerden biri olarak faaliyet göstermiştir.

Milli Cemiyetler ve Kuruluş Amaçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Milli Cemiyetler ve Kuruluş Amaçları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Milli Cemiyetler ve Kuruluş Amaçları Nelerdir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Ankara birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.