Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir?

Aşağıda Mezopotamya uygarlıkları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Anadolu coğrafyasında, çeşitli uygarlıklar varlığını sürdürmüştür. Anadolu coğrafyasında çeşitli uygarlıkların bulunması ve uygarlık faaliyetlerini sürdürmeleri Anadolu’nun medeni açıdan gelişmesinde etkili olmuştur. Anadolu, medeniyetler beşiği olarak bilinmektedir.

Anadolu’da birçok medeniyetin varlığı tarihi mekanlar, doğal güzelliklerin insanların yaşaması için uyumlu hale getirilmesi gibi olayların yaşanmasına neden olmuştur. Mezopotamya topraklarında da uygarlıklar bulunmaktaydı. Mezopotamya Fırat ve Dicle nehirleri arasında bulunmaktadır.

Mezopotamya toprakları üzerinde bulunan uygarlıklar şu şekildedir:

*Sümerler

*Akadlar

*Elamlar

*Asurlar

*Babiller

Mezopotamya, insanlık adına ilk hayat izlerinin bulunduğu bir coğrafyadır. Mezopotamya topraklarında insan hayatının sürmesi için gerekli doğal kaynaklar ve yer altı zenginlikleri de bulunmaktadır. Mezopotamya bu nedenle insanlık tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.

Tarih boyunca uygarlıkların varlığı insanlığın gelişmesinde de etkili olmuştur. M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler yazıyı icat etmişlerdir. Böylece tarih çağları da başlamıştır. Akadlar, yazının Anadolu’ya taşınmasında ve Anadolu’da uygarlıklar kurulmasında etkili olmuştur.

Mezopotamya uygarlıkları kendine has özellikleri bulunan uygarlıklardır. Ticaret, tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır. Varlıklarını sürdürmek için avcılık, toplayıcılık hayatlarını sürdürmüşlerdir. Uygarlıkların şehir devletleri halinde, dini değerlere ve kültürel özelliklere değer vererek yaşadığı da bilinmektedir.

Mezopotamya tarihteki kadim yerini günümüzde de korumaktadır. Verimli coğrafyası ve köklü tarihi ile her açıdan insanlık ve insanlar için önemli bir yere sahiptir.

Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. süpersiniz, ödevim Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.