MEB’den Özel Okul Teşviği Yalanlaması

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan habere göre MEB’in , Bakanlıkta çalışan personele 70 puan verdiği iddia edilmişti. Bu haber pek çok veli tarafından öfke ile karşılanırken haber, haber medyada skandal olarak nitelendirildi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ise bu haber tamamen asılsız. MEB, yapmış olduğu açıklamada bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve 70 puan teşvik alan öğrencilerin sadece MEB’de görev başında iken vefat eden ailelerin çocukları olduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yayınlanmış olan resmi yazı şu şekilde:

 

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan “Bakanlık personeline 70 puan teşviği” ve “Özel okula teşvik skandalı” başlıklı haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

 

Söz konusu basın yayın organlarında; Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelik değişikliği yaparak özel eğitim teşviki alabilmesi için personel çocuklarına 70 ek puan verdiği iddia edilmektedir.

 

İddia edildiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı personelinin çocuklarına ek 70 puan uygulaması tamamen asılsızdır.

 

Zira 70 puan uygulaması, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği Eki (Ek-12) eğitim ve öğretim desteği verilebilecek öğrencilerin tespit formuna göre sadece vazife başında vefat etmiş Milli Eğitim Bakanlığı personeli çocuklarına yapılmaktadır. Bu uygulama 1000 üzerinden 70 puan olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.