Matematik Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu?

Aşağıda matematik olmasaydı hayatımız nasıl olurdu kısaca olarak ele alacağız.

Matematik en önemli bilimlerden biridir. Matematik günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Matematik her bilimle yakından ilişki halindedir. Fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında matematik olmadan bilimsel bir şey yapmak mümkün değildir.

Matematik, sayıların anlamlı ve değerli kullanılması sonucunda formüle edilmesiyle meydana gelmektedir. Tarihin her safhasında matematik insanlığın teknik olarak ilerlemesinde matematik etkili olmuştur. Zamanı ölçme, gün ışığından yararlanma, avcılık, hayvancılık, tarım ve ticaret alanlarında matematik her zaman kullanılmıştır.

Matematik olmadan ne sosyal bilimlerde ne de fen bilimlerinde deneysel çalışmalar ve teorik çalışmalar yapılamazdı. Zamanı ölçemez, anlamlandıramazdık. Ticari faaliyetlerimizde malın değerini hesap edemezdik. Geometrik çalışmalar da yapamayacağımız için mimari çalışmalar da yapamazdık.

Matematik olmadan mühendislik çalışmaları yapamazdık. Yollar, köprüler, binalar yapamazdık. Eğitim faaliyetlerimize devam edemezdik. Eğitim ve öğretim gerçekleşmez. Teknik ilerlemeler yaşanmazdı. Matematik bu bakımdan en önemli bilimlerden biridir.

Matematik, okullarda ders olarak okutulduğundan bu yana özellikle mühendislik ve mimarlık alanlarında gelişmeler yaşanmıştır. Matematiksiz bir dünya düşünülemez. Matematik olmadan bilim yapmanın imkanı yoktur. Matematik olmadan, sosyal hayatın devam etmesi mümkün değildir.

Matematik bilmeyen insanlar, okur yazar olmayan insanlarla eş değer tutulmaktadır. Çünkü matematik bilimsel olarak okur yazar olmanın şartlarındandır. Ekonomi ve ticarette matematik en belirleyici etkendir.

Matematik Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.