Marmaray’a Takviye Geliyor

İstanbul’un en önemli ve hayati projesi olan Marmaray çok beğenildi ve ikinci bir proje İBB tarafından yapılmaya başlandı. İncirli-Söğütlüçeşme arasına düşünülen hat yaklaşık 28 kilometre olacak ve bu bölgeye dair incelemeler için düğmeye basıldı.

Yeni hat: Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kağıthane, Beyoğlu, Eyüp, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler üzerinden geçerek İncirli’de sona erecek. 15 istasyonluk hattın 2023 yılında sona ermesi bekleniyor. Bu sayede İstanbul’un yoğun trafikli bölgelerindeki yaklaşık 1.5 saatlik mesafeler yarım saate düşecek. İBB planlama müdürlüğünce ihaleye çıkarılan imar planları ve fizibilite raporları için çalışmalar başlayacak. Hesaplamaların ardından 2015 yılında yaklaşık bir maliyet ortaya konulacak. Ulaşım yapısı ve yolcu kapasitelerine göre maliyet netleşerek performans konusunda kesin bir rapor sunulacak.

Bu projede yap işlet devret modelinin kullanılması bekleniyor,  Bakırköy Beylikdüzü, 3’üncü Havalimanı, Tekstilkent, Başakşehir, Hacıosman, Üsküdar-Çekmeköy, Kadıköy-Kartal ve Marmaray hatları arasında ulaşımı sağlayacak olan hat sayesinde İstanbul trafik sorununu büyük ölçüde çözmüş olacak.

2. Marmaray projesi konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.