Marmara Bölgesindeki Turizm Faaliyetleri Nelerdir

Bu yazımızda kısaca Marmara Bölgesindeki turizm faaliyetlerine değineceğiz.

Marmara Bölgesinde; doğal güzellikleri ile tarihi kültürel zenginlikleri sayesinde turizm faaliyetleri oldukça fazladır. Türkiye’nin turizm gelirinin yarısı Marmara bölgesinden sağlanır. Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir. Marmara bölgesinde daha çok “Kültür Turizmi” yaygındır. Ancak tarih, kış, kaplıca ve kongre turizmi de oldukça gelişmiştir. Yurt dışından turistler daha çok Kültür ve Tarih Turizmi için bölgeye gelmektedir. Marmara bölgesinde en çok turist alan iller şüphesiz İstanbul ve Bursa’dır. Bu illeri Edirne, Çanakkale gibi iller izler.

Kaplıca turizmi; Bursa ve Gönen çevresinde gelişmiştir. Doğal güzellikler bakımından zengin olan Güney Marmara Bölümü’ndeki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da oldukça fazla turist çeker. Bölgede kış ve kayak turizmi açısından ise Bursa Uludağ ve Bolu Kartalkaya ve İzmit Kartepe oldukça turist çekmektedir.

Bölgede en çok turist çeken İstanbul’da ki tarihi turistik mekanlardan bazıları şunlardır;  Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı , Ayasofya Müzesi , Ayairini Kilisesi, Kapalıçarşı , Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı.

Yine turizm açısından oldukça gelişmiş Bursa’da ki tarihi mekanlar ise şunlardır;  Ulucami , Yeşil Türbe , İznik Yeşil Cami , Kaplıcalar…

Edirne’deki turistik mekanlar; Selimiye Camii , Rüstempaşa Kervansarayı , Saraya Hamamı…

Çanakkale’deki turistik mekanlar; Truva Harabeleri , Gelibolu Milli Parkı , İda Dağıdır.

20 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.