Mama Hatun Külliyesi Kısa Bilgi

Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi, Saltuklular döneminden günümüze kadar gelmiştir ve bu türbe Anadolu’da bulunan türbelerin mimarisinde görünmeyen kendine özgü bir plana sahiptir. Mama Hatun kervansarayı Taçkapının yanında bulunan niş üzerindeki yazıta göre Mama Hatun türbesi Ahlatlı Mimar Ebul Nema bin Mufaddal tarafından Mama Hatun için XIII: yüzyılın başında yapılmıştır.

Bu mimari eserin tamamı rengi sarıya dönük olan kesme taştan yapılmıştır ve yuvarlak bir duvarla çevrilmiştir. Türbeyi çeviren bu yuvarlak duvarın iç kısmında Mama Hatun’nun yakınlarına ait olan sandıkların konulması amacıyla açılmış olduğu düşünülen on bir niş bulunmaktadır.

Mama Hatun kervansarayı iki katlı bir yapıdır; birinci katta çapraz olan tonoz örtülü mezar odası bulunmaktadır ve bu alanın üstünde yedi basamak yardımıyla çıkılan mescit görülmektedir. Yapının gövdesi; sekiz köşeli kaide üzerinde yükselen sekiz dışbükey dilimli silindirik şeklindedir ve bu gövde dilimli konik bir külah yardımı ile örtülmüştür.

Taçkapının iki tarafında bulunan iki niş zengin bir şekilde süslenmiştir. Mama Hatun Türbesinin mimari özellikleri Asya’daki Maveraünnehir, Masson, Tagisken gibi bazı mezar yapılarına benzemektedir.

Mama Hatun Kervansarayı Vikipedi Hakkındaki Görüşlerinizi Bize Yazın. 

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.