Maddi İmkansızlık Yüzünden Çalışan Çocuklar

Maddi İmkansızlık Yüzünden Çalışan Çocuklar İle İlgili Yazı Kompozisyon

Üzülerek belirtmek gerekir ki Türkiye’de maddi zorluk çeken aileler çocuklarını küçük kazançlar için orada burada çalıştırmaktadır. Örnek vermek gerekirse kuaför veya demirci yanında çırak adı altında çalışan çocuklar ziyan olmaktadır, üstüne bir de bu çocukların meslek öğrendikleri savunulmaktadır.
Bir çocuğun çalışmasının ne kadar para kazandıracağı açıktır, hiçbir şey. Bunun yerine okula gidip eğitim görmesi gereken çocuklar maalesef insanlar tarafından düşünmeden çalıştırılmaktadır. Oyun oynayıp bir yandan da eğitim görmesi gereken küçük çocuklar trafik ışıklarında bekleyip mendil, su, çiçek satıyorlar. Bu içler acısı bir durumdur ve tamamen yanlıştır.

Bu çocuklar ve ailelerinin durumu elbette içler acısı. Ancak buradan çıkarılacak ikinci bir sonuç, daha doğrusu bir soru ise ülkemizin de bu kadar içler acısı durumda mı olduğu sorusudur. Geri kalmış veya büyük ekonomik bunalım içindeki bir ülke mi olduk da çocukların kazanacağı üç beş kuruşa tamah ediyoruz diye sorulmalıdır.
Bunun iki sebebi mevcuttur. Aileler eğitimsizdir ve ekonomik sıkıntılar zorlayıcı bir etkendir. Ülke ekonomik açıdan gelişirse aileler de kalkınır. Ülke eğitime yapılan vurguyu arttırır ve insanlara destek çıkarsa aileler de eğitimli olur ve çocuklarını böyle işlerde çalıştırmazlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.