Lise Öğrencilerinin Yarısı Meslek Eğitimi Almak İstiyor

Son zamanlarda lise öğrencilerinin hemen hemen yarısı meslek eğitimi almayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay “Ortaöğretime giden öğrencilerin yüzde 42’si mesleki eğitim almak istiyor.” dedi. Geçtiğimiz gün Antalya’da düzenlenen Mesleki Eğitim Çalıştayı’nın açılışında verilen mesaj da gelişmiş ülke olmanın nitelikli meslek personeli yetiştirmekten geçtiği savunuldu.

Ortaöğretime giden öğrencilerin yüzde 42’sinin mesleki alanda kendini geliştirmek istediğini, Türkiye’de genç nüfusun oldukça büyük oranda olduğunu dile getiren Gülay, gençlerin başarılı ve disiplinli bir personel olması için çabalayacaklarını da konuşmasına ekledi.

 

Gülay, liselere girişte uygulamaya konulan yeni sistem hakkında ise şunları anlattı; “Yeni liselere giriş uygulamasında mesleki eğitim almak isteyen öğrenciler azalmayacak aksine yüzde 90’lık bir öğrenci potansiyeline ulaşacağız. Meslek liselerine yerleşen bu yüzde 90’lık öğrenci potansiyelinden bir çoğunu mesleki eğitime devam etmeleri yönünde desteklemek de bizim görevimiz tabi.  Ülkemiz çekirdekten işi öğrenmiş başarılı mühendislere büyük gereksinim duyuyor. Meslek liseli öğrencilerimize mesleklerinde ilerledikleri takdirde, YÖK’ten de ek puan verilmesi ile ilgili girişimlerimiz olacak. Ayrıca YÖK, ek puan talebimizi değerlendiriyor.” dedi. Ülkemizde üretim alanında yıllık 14-15 bin mühendise gereksinim duyuyoruz. Bu ihtiyacımızı nitelikli ve temelden öğrenci yetiştirmiş mesleki ve teknik Anadolu liselerinden temin etmeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.