Kurtuluş Savaşında Ermenilerin Faaliyetleri Nelerdir?

Aşağıda kurtuluş savaşında Ermenilerin faaliyetleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Kurtuluş Savaşı, Anadolu topraklarının Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yeniden müdafaa mecbur olduğu yıllar olarak yaşanmıştır. 1915 yılında Savaşı’n bazı cephelerde zaferle sonuçlanması ve devam eden süreçte yenilgilerin de yaşanması askeri, siyasi ve idari olarak Osmanlı Devleti’ni zor duruma düşürmüştür.

Devlet hakimiyetinde ekaliyet olarak hayatına devam eden halkların bağımsızlık mücadelesi vermek istemesi parçalanmalara neden olurken Milleti Sadıka olarak bilinen Ermenilerin de bu yönde bir yurt edinme çabaları Yahudi ve Fransız destekli olarak gerçekleşmeye başlamıştır.

1919-1922 yılları arasında etkin siyasetin yapılması Hınçak- Taşnak Ermeni Cemiyeti’nin faaliyetlerine devam ederek doğuda altı vilayet olarak yurt tayin etmelerine ve saldırmalarına neden olmuştur. Birinci Dünya Harbi’nde tehcir edilen Ermeni halkının içindeki bazı grupların çatışmacı tutumları Osmanlı’nın zarar görmesine de neden olmuştur. Bunların devamında cemiyet faaliyetleri doğuda bir Büyük Ermenistan Devleti kurma yolunda ilerlemiştir.

Askeri ve siyasi olarak orduların zayıflamasına ve idarenin de üç kaybetmesine neden olan bu durumlar neticesinde Kurtuluş Savaşı nihayete ererken Kars Antlaşması’nın ve Gümrü Antlaşması’nın etkileriyle Ermeniler bazı faaliyetlerine ara vermek ve kendi tayin ettikleri Anadolu dışında bir coğrafyaya çekilmek durumunda kalmışlardır. Tehcir sırasında Kürtlerle çatışmaları ve katliam yapmaları günümüzde Ermeni soykırımı olarak dillendirilse de tarihte böyle bir vaka olmamıştır.

Kurtuluş Savaşında Ermenilerin Faaliyetleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.