Kurt Adam Hastalığı Nedir

Kurt Adam Hastalığı Nedir Hakkında Bilgi

Kurt adam hastalığı, insanın, kendini kurt veya başka bir hayvan sandığı akıl hastalığına verilen isimdir. Ruhların beden değiştirmesi biçimindeki inançlarla ilişkili olduğu düşünülür. Çoğu zaman kişi, yaşadığı bölgedeki en tehlikeli yırtıcı hayva­nın biçimini aldığına inanır. Bu hayvan, örneğin Avrupa ve Kuzey Asya’da kurt ya da ayı, Afrika’da sırtlan ya da pars, Asya’ nın Hindistan, Çin, Japonya gibi bölgelerin­de ise kaplandır. Gerek kurt adam inana, gerekse bu akıl hastalığı, koruyucu hayvan ruhları, vampirler, büyücüler, cadılar ve totemcilik ile de bağlantılıdır. Pek çok ülkenin folklorunda, masal ve efsanelerinde kurt adam inancının izlerine rastlanır.

Canavara dönüşen insanlarla ilgili öyküle­rin kökeni Antik Çağa değin uzanır. Eski Yunan’ın bazı kesimlerinde, Tarih öncesi dönemden kaynaklandığı sanılan kurt adam efsaneleri Olympos tannlanyla iç içe geç­miştir. Örneğin kurtların bol olduğu Arkadia’da bir Kurt-Zeus kültü vardı. Lykaios Dağında, her yıl düzenlenen şölende rahip­lerin, içinde insan etinin de bulunduğu bir kurban yemeği sundukları anlatılmaktaydı. Efsaneye göre, bu etten yiyenler kurda dönüşür ve dokuz yıl boyunca insan etinden uzak durmadıkça yeniden insan biçimine dönemezlerdi.

Benzer inançlar Romalılar arasında da yaygındı. Tılsımlı sözcükler ya da otlar aracılığıyla kurda dönüştürülmüş olduğuna inanılan kişilere versipellis (derisi ters dön­müş) denirdi.

Avrupa’da Ortaçağ boyunca da kurt adam öyküleri görüldü. Kanun kaçakları ve hay­dutlar kimi zaman zırhlarının üstüne kurt postu giyerek bu inançtan yararlanıyordu. Günümüzde kurt adam hastalığı diye adlan­dırılan olgu da bu dönemde çok yaygındı, ama çoğunlukla ruhsal bir bozukluk olarak kabul edilmezdi. Kurt adam olduğundan kuşkulanılan kişiler suçlu bulunduklarında diri diri yakılırdı.Kurt Adam Hastalığı Özellikeri ve Tedavisi Nedir Konusunda Bilgiler Verdik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.